Kiska to natřel kolegům z V4. Nevynechal ani „přítele“ Zemana

Ač končící slovenský prezident Andrej Kiska považuje Miloše Zemana za přítele, nebrání mu to v tom, aby jej kritizoval. Obzvlášť když přijde řeč na témata, na která mají odlišné názory, což se stalo v rozhovoru pro Lidové noviny. Vzájemných rozporů si všimli i na Slovensku.

Přidejte svůj názor 134 komentářů

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Ani slovenským médiím neuniklo, že končící prezident Andrej Kiska poskytl rozhovor českým Lidovým novinám. Například server Aktuality.sk zdůraznil, že loučící se hlava státu nesdílí názory se svými kolegy z Visegrádské čtyřky. „Kiska kritizoval lídry V4: Ukazují ramena, že to Bruselu ukážeme,“ zní doslovný překlad titulku článku.

Kiska naopak potvrdil, že podle jeho názoru by měl být zájem Slovenska jiný. „Chceme být součástí unijního jádra. To je náš cíl a takto musíme budovat své vztahy se svými nejbližšími sousedy,“ uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Dodal také, že mu vadilo, jak špatný obraz měla Visegrádská čtyřka během unijní debaty o řešení migrace. Příčinou byl podle něj egoismus některých lídrů, kteří se neprávem zaštiťovali celou čtyřkou. Zdali mezi ně řadí i českou hlavu státu, však neuvedl.

Zeman s Kiskou se několikrát nechali slyšet, že se považují za přátele, ačkoliv se v mnoha tématech neshodnou. „S panem prezidentem Zemanem máme na některé otázky odlišné názory, ale lidsky si velmi rozumíme,“ potvrdil Kiska českému deníku. Rozdílný přístup mají obě hlavy státu například k Číně.

img-responsive

Miloš Zeman | foto: Jan Nebřenský / EuroZprávy.cz / INCORP images

„Stále ještě máme představu, že investice přispějí k něčemu novému. Číňané si ale zpravidla snaží koupit něco, co už existuje a funguje,“ vysvětlil Kiska v rozhovoru, který shodou okolností vyšel během Zemanovy návštěvy v Číně, na níž český prezident domlouvá další slíbené investice.

Kiska nezapomněl připomenout, že patří k těm politikům, kteří souzní se současnou EU. „Mám pocit, jako by naše část Evropy někdy trpěla malým komplexem, že integrace se začala bez nás. I proto mají někteří sklony ukazovat ramena, že to Bruselu ukážeme,“ nechal se slyšet a přirovnal státy V4 k rozmazleným dětem, které už nebaví žádné hračky. EU podle něj není problémem, ale řešením.

Loading...
Vstupte do diskuze (134)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teroristický útok ve Francii: Výbuch bomby zranil osm lidí

24.05.2019 21:22 Aktualizováno V centru francouzského města Lyon dnes explodoval podezřelý balíček. Při explozi bylo zraněno…

Náhrada za Mayovou? Stranu chtějí vést Johnson i Hunt

24.05.2019 20:36 Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson dnes jako první potvrdili, že…

Britská premiérka Mayová podává rezignaci

24.05.2019 19:35 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová dnes oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských…

Nástupce Mayové? Boris Johnson chce vyvést Británii z EU i bez dohody

24.05.2019 16:12 Británie musí opustit Evropskou unii nejpozději v říjnu, ať již s dohodou či bez ní. Prohlásil to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama