Kiska to natřel kolegům z V4. Nevynechal ani „přítele“ Zemana

Ač končící slovenský prezident Andrej Kiska považuje Miloše Zemana za přítele, nebrání mu to v tom, aby jej kritizoval. Obzvlášť když přijde řeč na témata, na která mají odlišné názory, což se stalo v rozhovoru pro Lidové noviny. Vzájemných rozporů si všimli i na Slovensku.

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Ani slovenským médiím neuniklo, že končící prezident Andrej Kiska poskytl rozhovor českým Lidovým novinám. Například server Aktuality.sk zdůraznil, že loučící se hlava státu nesdílí názory se svými kolegy z Visegrádské čtyřky. „Kiska kritizoval lídry V4: Ukazují ramena, že to Bruselu ukážeme,“ zní doslovný překlad titulku článku.

Kiska naopak potvrdil, že podle jeho názoru by měl být zájem Slovenska jiný. „Chceme být součástí unijního jádra. To je náš cíl a takto musíme budovat své vztahy se svými nejbližšími sousedy,“ uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Dodal také, že mu vadilo, jak špatný obraz měla Visegrádská čtyřka během unijní debaty o řešení migrace. Příčinou byl podle něj egoismus některých lídrů, kteří se neprávem zaštiťovali celou čtyřkou. Zdali mezi ně řadí i českou hlavu státu, však neuvedl.

Zeman s Kiskou se několikrát nechali slyšet, že se považují za přátele, ačkoliv se v mnoha tématech neshodnou. „S panem prezidentem Zemanem máme na některé otázky odlišné názory, ale lidsky si velmi rozumíme,“ potvrdil Kiska českému deníku. Rozdílný přístup mají obě hlavy státu například k Číně.

img-responsive

Miloš Zeman | foto: Jan Nebřenský / INCORP images

„Stále ještě máme představu, že investice přispějí k něčemu novému. Číňané si ale zpravidla snaží koupit něco, co už existuje a funguje,“ vysvětlil Kiska v rozhovoru, který shodou okolností vyšel během Zemanovy návštěvy v Číně, na níž český prezident domlouvá další slíbené investice.

Kiska nezapomněl připomenout, že patří k těm politikům, kteří souzní se současnou EU. „Mám pocit, jako by naše část Evropy někdy trpěla malým komplexem, že integrace se začala bez nás. I proto mají někteří sklony ukazovat ramena, že to Bruselu ukážeme,“ nechal se slyšet a přirovnal státy V4 k rozmazleným dětem, které už nebaví žádné hračky. EU podle něj není problémem, ale řešením.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

V Německu za poslední den přibylo 1911 nakažených koronavirem a 129 úmrtí

12.06.2021 07:26 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama