Kiska to natřel kolegům z V4. Nevynechal ani „přítele“ Zemana

Ač končící slovenský prezident Andrej Kiska považuje Miloše Zemana za přítele, nebrání mu to v tom, aby jej kritizoval. Obzvlášť když přijde řeč na témata, na která mají odlišné názory, což se stalo v rozhovoru pro Lidové noviny. Vzájemných rozporů si všimli i na Slovensku.

Přidejte svůj názor 134 komentářů

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

Ani slovenským médiím neuniklo, že končící prezident Andrej Kiska poskytl rozhovor českým Lidovým novinám. Například server Aktuality.sk zdůraznil, že loučící se hlava státu nesdílí názory se svými kolegy z Visegrádské čtyřky. „Kiska kritizoval lídry V4: Ukazují ramena, že to Bruselu ukážeme,“ zní doslovný překlad titulku článku.

Kiska naopak potvrdil, že podle jeho názoru by měl být zájem Slovenska jiný. „Chceme být součástí unijního jádra. To je náš cíl a takto musíme budovat své vztahy se svými nejbližšími sousedy,“ uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Dodal také, že mu vadilo, jak špatný obraz měla Visegrádská čtyřka během unijní debaty o řešení migrace. Příčinou byl podle něj egoismus některých lídrů, kteří se neprávem zaštiťovali celou čtyřkou. Zdali mezi ně řadí i českou hlavu státu, však neuvedl.

Zeman s Kiskou se několikrát nechali slyšet, že se považují za přátele, ačkoliv se v mnoha tématech neshodnou. „S panem prezidentem Zemanem máme na některé otázky odlišné názory, ale lidsky si velmi rozumíme,“ potvrdil Kiska českému deníku. Rozdílný přístup mají obě hlavy státu například k Číně.

img-responsive

Miloš Zeman | foto: Jan Nebřenský / EuroZprávy.cz / INCORP images

„Stále ještě máme představu, že investice přispějí k něčemu novému. Číňané si ale zpravidla snaží koupit něco, co už existuje a funguje,“ vysvětlil Kiska v rozhovoru, který shodou okolností vyšel během Zemanovy návštěvy v Číně, na níž český prezident domlouvá další slíbené investice.

Kiska nezapomněl připomenout, že patří k těm politikům, kteří souzní se současnou EU. „Mám pocit, jako by naše část Evropy někdy trpěla malým komplexem, že integrace se začala bez nás. I proto mají někteří sklony ukazovat ramena, že to Bruselu ukážeme,“ nechal se slyšet a přirovnal státy V4 k rozmazleným dětem, které už nebaví žádné hračky. EU podle něj není problémem, ale řešením.

Loading...
Vstupte do diskuze (134)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy