EU se děsí budoucnosti. Strach jí nahání Farage i Británie

Není prakticky žádných pochyb, že Nigel Farage bude zvolen europoslancem, pokud se Velká Británie zúčastní květnových eurovoleb. EU však více děsí role všech potenciálních britských zástupců v novém Evropském parlamentu. Ve svém článku rozebral možné scénáře server Politico.

Nigel Farage
doporučujeme

Známý euroskeptik Nigel Farage je pro Evropský parlament před blížícími se volbami nejmenším postrachem. Větší obavy panují obecně z nových britských europoslanců, kteří budou zvoleni v případě, že nedojde včas k dohodě o brexitu. Průzkumy navíc ukazují, že Farageova Brexit Party by měla pravděpodobně největší zastoupení z britských stran.

Britská účast ve volbách by však zasadila velkou ránu plánované iniciativě EU, která se snaží o obměnu podoby parlamentu. Od loňského února je v plánu snížení počtu europoslanců ze 751 na 705 s tím, že 27 křesel, která doposud náležela Britům, připadne 14 členským státům, které byly „nedostatečně reprezentovány“.

Tento plán byl pozastaven, přičemž Evropský parlament přenechal na zmíněných 14 členských státech, aby se rozhodly, jak se zachovají. Některé pravděpodobně zvolí všechny europoslance v květnu a budou vyčkávat, zdali Britové EU opustí. Další země mají v plánu uspořádat v případě brexitu doplňovací volby.

„Z parlamentu to udělá naprostý holubník,“ nechal se slyšet belgický europoslanec Guy Verhodstadt. Zmínil také, že umělec Banksy už zobrazil Westminster jako dům plný opic a k podobné karikatuře by ho mohlo inspirovat i dění v Evropském parlamentu.

Hrozí také, že se britští europoslanci budou po volbách podílet na obsazování klíčových postů EU, ačkoliv z ní budou na odchodu. „Britští poslanci budou muset být bráni v potaz v této hře o trůny,“ řekla serveru Politico výzkumnice Agata Gostyńska-Jakubowska s tím, že to přinese jen chaos.

Projekce zahraničního serveru přitom naznačují, že klíčovou roli mohou sehrát hlasy labouristů, kteří jsou součástí druhé nejsilnější frakce v europarlamentu, kterou jsou evropští socialisté. „Jednotlivé frakce to dostává do složité situace, protože je teď prakticky nemožné přemýšlet nad jakoukoliv dlouhodobou strategií,“ vysvětluje Gostyńska-Jakubowska.

Zástupci Evropského parlamentu připomínají, že nic jako přechodný nebo omezený mandát neexistuje. „Velké Británii zůstávají veškerá práva a povinnosti, což platí i pro europoslance, až do dne, kdy EU opustí,“ řekl jeden z nich serveru Politico. Povolební vyjednávání tak mohou představovat velké dilema.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama