Tisíce žlutých vest opět vyrazily do ulic Francie

Dva dny poté, co prezident Emmanuel Macron slíbil Francouzům nižší daň z příjmu a některá sociální opatření, vyrazily tisíce lidí do ulic k dalším protestům takzvaného hnutí žlutých vest. Největší davy se během už 24. protestní soboty sešly ve Štrasburku a Paříži, informují francouzská média. Některé lidi k účasti na dnešním pochodu přiměl přímo Macronův čtvrteční projev.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Byla to pro mě nová motivace," řekl agentuře AFP osmapadesátiletý Pascal Harter, který je jedním z přibližně dvou tisíc účastníků protestu v centru Štrasburku. Obsah Macronova projevu zhodnotil výrazem "blabla", neboť prezident podle něho nepřišel s žádnými konkrétními plány.

Podle organizátorů má štrasburská akce mezinárodní přesah, neboť na ni zavítali demonstranti z Německa, Itálie či Belgie.

Více než 1000 lidí se pak sešlo v Paříži, kde organizátoři uspořádali dva různé pochody. Jeden z nich má za cíl upozornit na údajně nevyvážené zpravodajství, které o žlutých vestách přinášejí francouzská média. Jeho trasa proto vede od centrály rozhlasové stanice Radio France přes sídla dalších médií.

Další stovky protestujících vyrazily do ulic Bordeaux, Lyonu či Rennes. Násilnosti či střety s policií zatím nejsou hlášeny ze žádné akce.

Celostátní protesty vypukly loni v listopadu a zpočátku mířily zejména proti zvyšování cen pohonných hmot a růstu dalších životních nákladů. Když vláda zdražení paliv zrušila, obrátili se demonstranti proti celé Macronově ekonomické a sociální politice.

Prezident v reakci na protesty uspořádal celonárodní debatu a na jejím základě ve čtvrtek přislíbil snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na inflaci či konec rušení škol a nemocnic. K ukončení protestů ale Francouze nepřiměl a část veřejnosti se domnívala, že jeho projev naopak zvrátí klesající křivku účasti. Prvních listopadových protestů se podle ministerstva vnitra účastnilo přes 280.000 lidí, těch zatím posledních údajně kolem 30.000.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama