Britští liberální demokraté zahájili kampaň – jsou pro zastavení brexitu

Britská Liberálně demokratická strana zahájila před tímto víkendem v Londýně svoji kampaň pro letošní volby do Evropského parlamentu. Ty se budou ve Spojeném království konat 23. května, pokud země do té doby nedojedná tzv. brexitovou dohodu nebo se nerozhodne z Evropské unie vystoupit k 1. červnu bez dohody. Liberální demokraté zaměřují svoji předvolební rétoriku jednoznačně na zastavení a zrušení brexitu. Strana je jedinou z tradičních britských stran, která od počátku úvah o odchodu země z Evropské unie hájí setrvání v evropském bloku. I z tohoto důvodu získala v průběhu uplynulého roku mnoho nových členů, původně nezávislých nebo nepocházejících z rozdílných politických táborů.

Brexit
doporučujeme

Liberální demokraté v pátek v rámci zahájení celoevropské kampaně představili kandidátku obsahující seznam 70 jmen, jsou mezi nimi bývalí žurnalisté, členové místních rad i političtí nováčci.

Lídr strany Vince Cable prohlásil, že jeho strana chtěla v rámci předvolební kampaně spolupracovat s dalšími proti-brexitovými stranami, především s nedávno vzniklou Change UK (dříve Nezávislá skupina, pozn. red.), která svoji kampaň odstartovala již v minulém týdnu, a dále také se Stranou zelených. Liberální demokraté nabídli zmíněným stranám možnost spojení se, a to z důvodu stejného pohledu na brexit, který považují za „existenciální“ záležitost pro britský politický systém i společnost. Představitelé Change UK však možnou spolupráci, a dokonce společnou kandidátku, s liberálními demokraty proti tradičním britským stranám pro nadcházející eurovolby odmítli. Strana zelených nabídku ignorovala.

Předseda liberálních demokratů to okomentoval slovy: „Je to velká škoda a lituji toho, že do voleb nejdeme s ostatními proti-brexitovými stranami společně.“ Liberální demokraté nicméně i přes tuto skutečnost očekávají právě kvůli anti-brexitové rétorice v květnových volbách úspěch, uvedla britská BBC.

Jedna z členek strany – Siobhan Benitaová, považuje brexit za „celonárodní fiasko“, které upozornilo na nefunkčnost současného politického systému Británie. Konzervativci i opoziční labouristé podle Benitaové svým jednáním nadále klamou obyvatele ostrovů a nepřináší jim to, co v rámci kampaně před referendem slíbili.

Oproti tomu právě liberální demokraté chtějí dát britským občanům šanci, aby v rámci eurovoleb vyjádřili svoji nespokojenost s aktuální situací a dali vládě Theresy Mayové jasně najevo, že požadují nové všelidové hlasování. Uskutečnění nového referenda by podle lídra Cableho napomohlo k odblokování patové situace ve Spojeném království.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

NATO chce podporovat Afghánistán i po stažení svých vojsk

14.06.2021 19:07 Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat. Nadále…

NATO označilo Čínu za "systémovou výzvu". Hodlá se hodlá postavit jejím…

14.06.2021 17:59 Čína představuje "systémovou výzvu" pro Severoatlantickou alianci, uvádí se v závěrečném usnesení z…

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama