Francie chce vyvrátit ruské pochyby o Calmentové, nejdéle žijícím člověku na Zemi

Francouzští vědci chystají oficiální odpověď na tvrzení dvou ruských kolegů, kteří před časem zpochybnili rekord v dlouhověkosti Francouzky Jeanne Calmentové. Tvrdí, že dcera Calmentové zatajila matčinu smrt a pak se za ni ve snaze vyhnout se dědické dani vydávala.

Jeanne Calmentová (nejdéle žijící člověk na světě)
doporučujeme

Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve 122 letech, je v Guinnessově knize rekordů vedena jako nejdéle žijící člověk, jehož věk byl spolehlivě ověřen.

img-responsive

Jeanne Calmentová (nejdéle žijící člověk na světě) | foto: Reprofoto YouTube

"Myslel jsem si, že to usne. Ale lidé a média si pořád myslí, že není kouře bez ohýnku. Je proto třeba jednat," řekl deníku Le Parisien Jean-Marie Robine z francouzského Národního výzkumného ústavu (INSERM), který byl jedním z těch, kdo rekord Calmentové ověřili.

Tento demograf a gerontolog nyní dokončuje svou zprávu týkající se "kauzy Calmentová", kterou chce spolu se třemi dalšími experty publikovat v prestižním americkém odborném časopise Journal of Gerontology, Biological and Medical Sciences. Krom toho jej čeká v listopadu vystoupení na mezinárodní konferenci v Texasu, kde má rekord Calmentové hájit.

To podle Le Parisien představuje změnu strategie, protože až dosud se Robine a další specialisté odmítali věcí zabývat a na ruské tvrzení formálně v nějaké vědecké publikaci reagovat.

Francouzi se chtějí zaměřit na údajné slabiny ruské teze, například na "podezřelou" změnu velikosti ženy nebo na skutečnost, že nelze najít stopy po oslavách jejích stých narozenin. Ruští vědci také poukazovali na to, že rodačka z Arles na jihu Francie si v rozhovorech s tiskem protiřečila a občas zaměňovala svého otce a svého manžela.

"Ohledně tohoto bodu chci zveřejnit podrobnosti o našich rozhovorech v té době, aby to šlo snáze pochopit," řekl Robine. "(Calmentová) měla na svůj věk fenomenální paměť, ale v některých věcech se pletla. Například už nerozlišovala mezi dvěma světovými válkami."

Robine dodal, že vědci také vysvětlí, proč je ze statistického hlediska možné, že Calmentová byla takovou výjimkou - jediným člověkem, který se dožil 122 let. "Ve sportu by mezi atlety byla mimořádností. Není možné ji srovnávat s průměrem," dodal Robine.

Naproti tomu ruští vědci podle Le Parisien hodlají zajít ještě dále a zvažují otevřený dopis vyzývající k testům DNA z krve Calmentové. Vzorek získala v 90. letech jedna nadace, která ale tuto možnost odmítla potvrdit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu je 652 nově nakažených koronavirem

15.06.2021 07:57 V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 22:03 Aktualizováno Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Biden se na summitu NATO poprvé setkal s Erdoganem

14.06.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden se dnes v Bruselu po summitu NATO poprvé setkal s tureckým prezidentem…

Lídři zemí NATO vytyčili strategii do roku 2030 a podpořili Česko ve sporu…

14.06.2021 20:44 Lídři třicítky států Severoatlantické aliance se dnes na vrcholné schůzce v Bruselu dohodli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama