15 let od vstupu do EU: Česko musí být chápavější, zní ze Slovenska

Patnáct let po vstupu Česka, Slovenska a dalších zemí ze středu a východu starého kontinentu do Evropské unie musí obě strany vynaložit více úsilí a snažit se lépe si porozumět. V rozhovoru se zpravodajem ČTK to uvedl slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Přes potíže, kterým EU nyní čelí, byl podle něj vstup obou částí bývalého Československa správným rozhodnutím.

Maroš Šefčovič v Praze

"Řekl bych, že pro Evropu to znamenalo skutečné sjednocení. Myslím, že se podařilo strhnout tu železnou oponu, která dlouhá desetiletí dělila Evropu," míní Šefčovič, který se letos v březnu dostal do druhého kola slovenské prezidentské volby.

Připomíná ale také, že atmosféru v unii nyní formuje také deset let stará hospodářská krize a po ní stále nepříliš silný výkon evropského hospodářství, ale i následná krizová situace kolem migrace a s ní související spory mezi členskými zeměmi bloku. Dělící linka přitom mnohdy vede právě na hranici rozšíření EU z roku 2004 a zjevný podle Šefčoviče je také pocit vzájemného nepochopení a opětného vzdalování zemí ze západu a východu unie

"To se přiznám, že bylo něco, s čím jsem nepočítal. Myslel jsem, že bude pokračovat trvalá konvergence, trvalé sbližování," připouští komisař.

Slovenský politik, který má v Evropské komisi na starosti energetickou problematiku, uznává, že rozšíření v roce 2004 bylo jak pro EU, tak pro vstupující země "obrovská výzva". Na počátku května toho roku do unie poté, co dokončily přístupové rozhovory, vstoupilo deset zemí.

Kromě ČR a Slovenska také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Polsko a Slovinsko. Unie se tak zvětšila o dosud nejvyšší počet zemí, o největší díl území i populace. EU se následně rozšířila ještě v roce 2007 o Bulharsko a Rumunsko a v roce 2013 o Chorvatsko. Po referendu v roce 2016 nyní naopak odchází Velká Británie, brexit byl ale nyní odložen na konec října.

Podle Šefčoviče znamenal vstup středoevropských zemí pro ně samotné jednoznačné ekonomické výhody a sbližování jejich ekonomik s hospodářstvím vyspělých západoevropských zemí. "Sami podnikatelé v rozhovorech se mnou vzpomínají, jak těžko se jim před rozšířením vyváželo třeba do sousedního Rakouska. A jak se poté, po odstranění tarifních i netarifních bariér, všechno zjednodušilo," poznamenal slovenský člen EK, který působil nejen ve stávající komisi Jeana-Claudea Junckera, ale byl už členem týmu předchozího šéfa komise Josého Barrosa.

Strategicky zásadním rozhodnutím pro Slovensko byl podle něj vstup do eurozóny. Společnou měnou Slováci platí od počátku roku 2009, tedy už přes deset let. "Sedíme u toho nejdůležitějšího stolu, kde se přijímají klíčová ekonomická a politická rozhodnutí," upozornil komisař. Slováci i Češi podle něj mají "mít ambici" být u těch nejdůležitějších jednání, která budou určovat budoucí podobu Evropské unie.

Při přemýšlení o významu patnáct let starého rozšíření EU ale Šefčovič nezmiňuje jen hospodářství. "Když jsme vstupovali, tak jsme si neuměli představit, jak rychle začnou zejména mladí lidé vnímat Evropu jako 'svoje hřiště'. Cítí, že je to jejich kontinent, a cestují bez problémů a bez bariér," upozornil komisař.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Šance na spravedlnost. Slovenský tisk hodnotí obnovení procesu v kauze…

16.06.2021 08:55 Zrušení osvobozujícího rozsudku nad dvěma obžalovanými v případu vraždy slovenského novináře Jána…

Německo hlásí 1455 nově nakažených koronavirem

16.06.2021 08:00 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí.…

Související:

Právě se děje