Corbyn vybízí k vyhlášení celonárodní klimatické pohotovosti

Labouristický lídr Jeremy Corbyn plánuje v nadcházejícím týdnu uskutečnit parlamentní hlasování za účelem upozornění na mimořádnou situaci týkající se environmentálních a klimatických změn. Předseda hlavní britské opoziční strany upozornil na existenci důvěrných dokumentů, které prokazují špatné vládní zacházení s penězi vyčleněnými v roce 2015 na projekty pro čistější ovzduší společnosti Highways England.

Jeremy Corbyn

Z fondu, pro nějž bylo pro období 2015-2020 vyčleněno 100 miliónů liber, bylo doposud využito necelých 8 milionů. Vzhledem ke skutečnosti, že se lhůta pro využití peněz kvapně blíží se konci a že z celkové sumy byl do dnešního dne využit jen velice nepatrný zlomek financí, se Corbyn hodlá proti současné neaktivitě vlády postavit. Již tuto středu chce apelovat na poslance Dolní sněmovny britského parlamentu, aby si současnou kritickou situaci uvědomili a adekvátně, a především co nejrychleji, jednali. Tímto krokem chtějí labouristé donutit vládu Theresy Mayové, aby souhlasila s vytvořením nového dokumentu pro životní prostředí.

Navrhovaný plán pro životní prostředí by podle Corbyna měl nově stanovovat dlouhodobé klimatické limity a cíle pro hromadné zavádění nízkouhlíkové a obnovitelné energie, stejně jako dopravy. Měl by vyřešit problém s nedostatečným financováním projektů na ochranu životního prostředí a čistějšího ovzduší, tak jako by měl napomoci zamezit vymírání ohrožených živočišných i rostlinných druhů. Nakonec má mít nový plán za cíl co nejplošnější snížení produkce odpadu, který značnou mírou přispívá ke znečišťování světových moří i oceánů.

Corbyn se včera navečer nechal slyšet, že pokud by konzervativní vláda jeho nový návrh pro životní prostředí podpořila a vytvořila pro tuto oblast zcela novou legislativu, mohla by tak efektivně upozornit na hrozbu klimatické katastrofy a spustit vlnu obdobných aktivit mezi vládami napříč světem.

Tuto labouristickou iniciativu oceňuje mladá švédská aktivistka za životní prostředí Greta Thungergová. Ta ve svých vystoupeních často cílí na neaktivní světové politiky, kteří pro globální ochranu klimatu nedělají vše, co by mohli. Na návrh Jeremyho Corbyna reagovala se slovy: „Je to skvělý první krok, protože to vyšle jasnou zprávu o tom, že jsme v krizi a že probíhající klimatická a ekologická krize musí být naší naprostou prioritou.“ Thubergová doufá, že se k labouristům připojí i další britské strany a že návrh úspěšně projde tamějším parlamentem, uvedl britský deník The Guardian.

Highways England, která má peníze na projekty z fondu čerpat, je vládní společností mající za úkol správu, údržbu a zlepšování kvality britských dálnic a hlavních silnic typu A. Současná situace směřuje k tomu, že společnost bude muset na poslední chvíli – do konce března 2020, tedy v průběhu méně než roku, investovat veškeré zbývající finance z fondu určené na zlepšení kvality ovzduší. Společnost se obhajuje tím, že doposud prováděla nezbytný průzkum pro vykonání „smysluplných a nezbytných opatření“, které napomohou zlepšení kvality ovzduší. V rámci tohoto výzkumu se ale společně s městskou radou Leeds zasadila například o vybudování demonstračního centra elektrických vozů, nebo elektrických nabíjecích stanovišť. Těch je doposud v celé Anglii méně než 16 tisíc.

Celá problematika životního prostředí a jeho ochrany by mohla kvůli brexitu ustoupit do pozadí. Upozorňuje na to například bývalý generální ředitel Světové obchodní organizace Pascal Lamy. Ten v nadcházejícím týdnu hodlá, obdobně jako Corbyn, varovat Londýn a britskou vládu, aby environmentální otázky neupozaďovala a aby na ně kladla prioritní důraz. Obává se navíc, že by brexit mohl poškodit vedoucí britskou pozici v oblasti problematiky klimatických změn.

V centru Bordeaux se zřítily dvě budovy, několik zraněných

21.06.2021 11:52 Při zřícení dvou budov v centru západofrancouzského Bordeaux byli dnes brzy ráno zraněni nejméně…

EU o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko

21.06.2021 11:26 Evropská unie o rok prodloužila sankce uvalené na Rusko za anexi ukrajinského poloostrova Krym a…

V Německu přibylo poprvé od srpna méně než 500 nakažených

21.06.2021 09:51 Poprvé za deset měsíců přibylo v Německu méně než 500 nakažených koronavirem během jediného dne.…

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Související:

Právě se děje