Sánchez sice zvítězil, ale Španělsku hrozí roztříštěnost a stagnace. Vodítko drží separatisté a regionalisté, tvrdí německý list

Po svém volebním vítězství v nedělních volbách zůstává Pedro Sánchez na vodítku, za nějž tahají dvě skupiny: separatisté a regionalisté. Pro čtvrtou největší ekonomiku evropské měnové unie to neznamená nic dobrého, píše v komentáři německý konzervativní lit Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pedro Sánchez

Sánchez: vítěz, který riskoval, se jako vítěz necítí

Vůdce španělských socialistů a úřadující premiér Pedro Sáchez riskoval - a zvítězil. „Jeho strana dosáhla svého nejlepšího výsledku za více než deset let," konstatuje německý list a dodává: „Ale jako velký vítěz se po španělských parlamentních volbách necítí."

Absolutní většina totiž nestačí, zejména ne s levicovými populisty z uskupení Podemos. K pokračování existence své vlády bude potřebovat především souhlas regionálních stran,z nichž mnohé mají separatistické tendence. Auto komentář Klaus-Dieter Frankenberger připomíná, že to byl právě spor s katalánskými regionalisty nad rozpočtem, který přiměl Sáncheze k vyvolání nových voleb

Země, jež bude čelit novým zdlouhavým jednáním o vytvoření koaliční vlády, na to již nyní v zasadě zvyklá, obtížné řešení politické blokády ale nepřináší nic dobrého. Samotný nacionalismus, který přinesl v poslední době konflikt o nezávislost Katalánska, bude mít ve sněmovně velmi silné zastoupení.

Do parlamentu navíc poprvé vstoupila krajně pravicová strana Vox, která dosáhla více než 10 procent hlasů. Důvodem „katastrofálního průlomu", připomíná německý list, bylo potvrzení „mnoha případů korupce" v tradiční pravicové Lidové straně (PP). „Španělsko prochází tím, co se již stalo v jiných evropských zemích: na vlně protestů a frustrace nad takzvaným establishmentem, pravicové strany se dostávají do středu politiky," míní list. 

Politická situace je pestřejší, vede ale k roztříštěnosti systému

Politika je tím sice „stále pestřejší a diferencovanější", to ale vede zároveň k „roztříštěnosti systému", který se dosud skládal „ze dvou hlavních stran (a několika malých skupin)". Rozpadá se tím především „sociální a politický konsenzus". „Ve Španělsku to není nic jiného," píše komentátor Frankenbetrger. Sociálně demokratické strany v Evropě budou s „velkým zájmem zkoumat úspěch" španělské PSOE pod vedením Pedro Sáncheze, dodává.

„Co by se z toho mohli naučit ve snaze zastavit přinejmenším svůj další pokles? Může pokles dokonce zvrátit?" ptá se. Pokud totiž nedojde k nějakému ponaučení z této situace, Evropa nebude moci ve Španělsku „moc doufat". Představa, že váha Španělska je na mezinárodní scéně irelevantní, by byla chybná. Španělsko má stále svou sílu v zahraniční, bezpečnostní a evropské politice, připomíná německý list.

„Snaha udržet katalánský konflikt pod kontrolou, bude jistě vázat mnoho politické energie budoucí vlády, ať již přijde v jakékoli konfiguraci," tvrdí komentář Frakfurter Allgemeine Zeitung „Hluk, který nacionalismus vyvolává, nevyhnutelně přiměje mnoho politiků k tomu, aby ke Španělsku obrátili svou pozornost. Pro partnery Madridu není ale situace po španělské volební neděli rozhodně snazší," dodává. 

Je možné zvrátit ve Španělsku stagnaci?

Evropští partneři mají strach, domnívá se komentátor, aby na Pyrenejském poloostrově nenastalo

a stagnace. „Pozoruhodná byla jistě vyšší volební účast, než tomu bylo za dlouhou dobu, a na volby jako takové si budeme ještě dlouho připomínat," soudí německý list. 

„Nastane klid v Madridu?" ptá se. Těžko. Vše zatím zůstává ve hře, zvláště když je premiér nyní více na vodítku dvou skupin: separatistů a regionalistů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Související:

Právě se děje