Svět reaguje na španělské volby. Salvini a Le Penová oslavují, vzkaz poslal i Guaidó

Někteří lídři evropských stran už blahopřáli svým španělským kolegům k volebním výsledkům v nedělním hlasování Španělů do tamního parlamentu. Vítězným socialistům popřál i předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker, místopředseda EK Frans Timmermans nebo český premiér Andrej Babiš a šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Gratulace do Španělska poslali také italský ministr vnitra Matteo Salvini a šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, kteří popřáli k výsledku ultrapravicové straně Vox.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Strana Vox sice v nedělních volbách skončila až pátá, do dolní komory španělského parlamentu se ale dostala jako první krajně pravicové strana od pádu diktatury v této zemi v roce 1975. V Senátu získala jedno křeslo už po loňských regionálních volbách v Andalusii. Strana Vox, která získala v posledním roce řadu pravicových voličů kritikou imigrace či feministek, bude mít 24 poslanců, což je ale méně, než jí dávaly průzkumy. Ty odhadovaly, že dostane kolem 30 mandátů.

"Blahopřání Santi Abascalovi a přátelům z Voxu za vstup do španělského parlamentu: z 0 na 24, s více než 10 procenty!," napsal na twitteru šéf italské protiimigrační strany Liga a ministr vnitra Salvini. Abascal se stal předsedou strany Vox v září 2014, necelý rok po jejím založení.

"Mé nejvřelejší gratulace Santiagovi Abascalovi a jeho mladé energické straně k ohromujícímu vstupu do parlamentu," napsala na twitteru šéfka francouzské krajní pravice Le Penová. "Národy potřebují nadšené obránce," dodala Le Penová, jejíž nacionalistická strana kritizuje EU za uzurpování pravomocí na úkor národních států.

Le Penová a Salvini jsou spojenci před květnovými volbami do Evropského parlamentu, v němž chtějí po volbách vytvořit s asi desítkou dalších podobně orientovaných stran frakci Evropská aliance pro lidi a národy.

Mluvčí EK Margaritis Schinas dnes novinářům podle agentury EFE sdělil, že EK si nedělá starosti ohledně vstupu ultrapravice do španělského parlamentu. Podle něj volby ukázaly, že drtivá většina obyvatel Španělska volila jasně proevropské strany. Uvedl také, že lídrovi socialistů Pedru Sánchezovi telefonicky gratuloval i šéf EK Jean-Claude Juncker a že EK věří, že se Sánchezovi podaří sestavit "stabilní a proevropskou vládu".

Vítězné straně španělských voleb a Sánchezovi popřál i místopředseda EK Timmermans, který jde do květnových voleb jako kandidát evropských socialistů na budoucího šéfa Evropské komise.

Za výbornou zprávu vzhledem k blížícím se evropským volbám označil vítězství španělských socialistů i český ministr zahraničí Petříček. "Vyhráli volby s obrovským náskokem. To ukazuje, že evropská sociální demokracie má co nabídnout občanům," napsal na twitteru sociálnědemokratický ministr Petříček. I premiér Babiš popřál Sánchezovi k vítězství a uvedl také, že Španělsko je důležitým unijním partnerem Česka.

Také řecký socialistický premiér Alexis Tsipras španělskému kolegovi Sánchezovi popřál k vítězství, které spolu s "kolapsem pravicových lidovců" označil za "nadějný vzkaz pro Evropu". Podle něj jsou ukvapená prohlášení těch, kteří tvrdí, že v evropských volbách zvítězí pravice.

Španělským socialistům popřál i šéf venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jehož od ledna uznalo přes padesát zemí hlavou Venezuely s tím, že neuznávají nový mandát prezidenta Nicoláse Madura vzešlý z nesvobodných voleb.

Guaidó popřál Španělům "k vítězství demokracie" a vyjádřil naději, že mu pomohou porazit Madurův režim. Španělská vláda v čele se Sánchezem letos jako první z EU uznala Guaidóa za dočasnou hlavu Venezuely.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie a Portugalsko zahájily další fáze rozvolnění omezení

14.06.2021 19:50 Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko…

NATO chce podporovat Afghánistán i po stažení svých vojsk

14.06.2021 19:07 Stažení aliančních vojsk z Afghánistánu neznamená, že NATO přestává tuto zemi podporovat. Nadále…

NATO označilo Čínu za "systémovou výzvu". Hodlá se hodlá postavit jejím…

14.06.2021 17:59 Čína představuje "systémovou výzvu" pro Severoatlantickou alianci, uvádí se v závěrečném usnesení z…

Lídři NATO vyjádřili solidaritu Česku kvůli ruským nepřátelským akcím

14.06.2021 17:38 Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes vyjádřili solidaritu Česku a dalším zemím dotčeným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama