Kotlebova LSNS je demokratická strana? Rozsudek vyvolal na Slovensku rozruch

Předseda slovenské krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba vyjádřil potěšení nad rozhodnutím nejvyššího soudu, který dnes odmítl návrh generálního prokurátora LSNS rozpustit. LSNS podle Kotleby není ohrožením demokracie na Slovensku. Slovenský prezident Andrej Kiska v reakci na soudní verdikt řekl, že extremismus je potřeba porazit ve volbách.

Kotleba a jeho radikálové (Matúš Tremko)
doporučujeme

"Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po dnešku již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně," řekl Kotleba novinářům po rozhodnutí nejvyššího soudu. Ten odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury.

Kotleba v komentáři poděkoval "Pánu Bohu" a pětičlennému senátu nejvyššího soudu za osobní statečnost a za to, že rozhodoval výhradně na základě zákona. "Jsem rád, že rozsudek dopadl v náš prospěch. Od začátku jsem říkal, že pokud se bude rozhodovat na základě zákona, nemáme se čeho obávat," uvedl Kotleba, jehož strana ve volbách z roku 2016 získala osm procent hlasů a nyní její popularita dosahuje dvouciferných hodnot.

"Extremismus musíme porazit ve volbách, v politickém souboji. Extremismus musíme porazit tím, že ukážeme lidem, kteří volí tyto extremisty, že politika se dá dělat, že politika přináší reálné výsledky i pro lidi. To je cesta, jak dostat extremismus ze Slovenska a na tom musíme pracovat," řekl v reakci na verdikt soudu prezident Kiska. Ten od svého nástupu do prezidentského úřadu v roce 2014 odmítl přijmout zástupce LSNS a Kotlebu označil fašistou. Kiskovi, který je dnes na návštěvě Prahy, skončí pětileté funkční období v polovině června. Hlava slovenského státu chce ale pokračovat v politice a už ohlásila založení politické strany.

LSNS se například hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Strana také vystupuje proti Romům a proti členství země v EU a v NATO.

Premiér a místopředseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini uvedl, že rozhodnutí nejvyšší soudu respektuje, současně ale nepřímo kritizoval politiky LSNS.

"Nadále jsem přesvědčen, že jakákoliv podpora fašismu, práce s jeho symboly, popírání holocaustu a zpochybňování utrpení desítek milionů lidí je v rozporu s demokracií a v moderní společnosti nemá co hledat," napsal Pellegrini na sociální síti. Úkolem demokratických stran je podle něj nabídnout sympatizantům kontroverzních subjektů řešení nejzávažnějších celospolečenských problémů bez nenávistné ideologie.

Z předních politiků země se vůči LSNS vymezil zejména ministr spravedlnosti Gábor Gál z menší koaliční strany Most-Híd, který uvedl, že LSNS stále vykazuje prvky fašismu.

Kotleba před novináři jednoznačně neodmítl případnou spolupráci se Směrem-SD po příštích volbách, které jsou v zemi naplánovány na příští rok. "Musíme se podívat, jaké bude rozložení hlasů. Pak se můžeme ptát, kdo s kým půjde do vlády," řekl Kotleba.

Poslanci LSNS dříve podpořili ve sněmovně několik návrhů Směru-SD, která se dlouhodobě potýká s poklesem popularity. LSNS například hlasovala pro změnu slovenské ústavy, která zavedla horní hranici věku pro odchod do starobního důchodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama