Kiska vkládá naděje do studentů: Zasaďte se o lepší Česko a Slovensko

Slovenský prezident Andrej Kiska dnes na besedě vyzval studenty k tomu, aby se osobně zasazovali o lepší Česko a Slovensko a nečekali, že změny přijdou samy. Apeloval také na solidaritu úspěšných s těmi, kdo neměli v životě štěstí. Kisku si přišlo poslechnout několik set lidí, zhruba polovinu zcela zaplněné auly Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tvořili Slováci.

Andrej Kiska, slovenský prezident
doporučujeme

"My už za 20 let budeme v důchodu, ale tohle je váš svět, nenechte si ho vzít. Nebojte se ozvat, když jste s něčím nespokojení," řekl Kiska studentům. "Každý, kdo si myslí, že by chtěl mít lepší Českou republiku, Slovenskou republiku, ale nechce přiložit ruku k dílu, si lepší Česko ani Slovensko nezaslouží," uvedl také.

Slovenský prezident také vyzýval k solidaritě. "Je morální povinností těch, kteří mají úspěch, se o něj podělit s těmi, kteří tolik štěstí neměli," řekl Kiska. Stejně by podle něj měly být solidární i bohaté země s těmi chudšími.

Kisku, který dnes od rektora Tomáše Zimy dostal Zlatou medaili Karlovy univerzity za humanistické postoje a příspěvek k přátelství mezi Českem a Slovenskem, uvítala zaplněná aula potleskem vstoje. Stejně ocenila i jeho zhruba půlhodinový projev, ve kterém se slovenský prezident vrátil ke svému životnímu příběhu a připomněl také problémy, které podle něj přetrvávají ve slovenském školství a zdravotnictví.

Kiska na dotaz studentů také zopakoval, že se po červnovém konci v prezidentské funkci hodlá dál politicky angažovat. Vytvoří politickou stranu a bude usilovat o spolupráci podobně zaměřených subjektů, které mají blízko k občanské společnosti, proti vládnoucí straně Směr a proti krajní pravici. "Musíme se spojit a vzít si zpět naši zemi," řekl Kiska.

Slovenský prezident rovněž podpořil Evropskou unii, o jejíchž výhodách se podle něj málo mluví. "Dnes ani největší státy nedokážou řešit skutečné výzvy, jako migraci nebo terorismus, samy. Je jasné, že se musíme spojovat," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama