Britská policie čelí kritice. Po obětech trestných činů chce telefony

Policie v Anglii a Walesu se dnes stala terčem kritiky kvůli požadavku, aby oběti trestných činů poskytovaly policii své mobilní telefony a další elektronická zařízení. Cílem nové policejní praxe, která se podle britských médií dotkne především obětí znásilnění a dalších druhů sexuálního násilí, je zajistit komunikaci s pachatelem v případech, kdy jej znají. Pokud oběti s prohledáním svého telefonu souhlasit nebudou, hrozí, že se jejich případem policie nebude dál zabývat.

Policie Velké Británie

Policejní služebny po celé Anglii a Walesu obdržely v uplynulých dnech formuláře, jejichž podpisem by měly oběti trestných činů vyjádřit souhlas s tím, aby policie prohledala jejich e-maily, textové zprávy a fotografie.

Cílem opatření je podle policie a státních zástupců "ucpat díru v zákoně". Oběti trestných činů a svědci totiž nemají v Anglii a Walesu povinnost poskytnout policii informace ze svých mobilních telefonů, počítačů či tabletů, které jsou relevantní pro vyšetřování případu.

Podle britských médií se bude sporný formulář užívat nejčastěji při vyšetřování znásilnění či jiného druhu sexuálního násilí. Oběti a pachatelé se totiž v těchto případech velmi často znají, a elektronická zařízení tak mohou obsahovat klíčové důkazy v podobě komunikace těsně před či po činu.

Podpis kritizovaného formuláře je dobrovolný a oběti budou moci policii vysvětlit, proč nechtějí souhlas poskytnout. Jeho text ale rovněž obsahuje varování, že by nesouhlas mohl vést k ukončení vyšetřování. "Pokud odmítnete dát policii souhlas s vyšetřováním... nemuselo by být další vyšetřování možné," stojí v tiskopisu.

Formuláře se policie rozhodla předkládat obětem trestných činů k podpisu poté, co v poslední době musela několikrát zastavit vyšetřování, když se objevily klíčové důkazy z elektronických zařízení oznamovatelů. Na základě elektronické komunikace totiž vyšlo najevo, že si domnělé oběti trestný čin vymyslely.

Labouristická stínová generální prokurátorka Shami Chakrabartiová dnes označila kritizované policejní formuláře za nelegální. "Jakýkoli náznak, že by oběti znásilnění musely automaticky vydávat své telefony výměnou za podporu úřadů, je protiprávní," uvedla Chakrabartiová.

Podle zástupkyně organizace proti násilí na ženách Rachel Krysové by mohla nová policejní praxe vést k tomu, že se oběti budou bát trestné činy oznamovat.

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Související:

Právě se děje