Merkelová a Macron pohořeli. Vučić i po berlínském summitu odmítá dialog s Kosovem

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítl možnost obnovení dialogu s Kosovem o normalizaci vztahů. Učinil tak v rozporu s prohlášením německého kancléřství po pondělní konferenci zemí západního Balkánu v Berlíně, podle nějž se obě země shodly na zahájení nových rozhovorů o urovnání vzájemných sporů. S odvoláním na prohlášení srbské hlavy státu o tom dnes informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Neformální setkání v Berlíně se uskutečnilo z iniciativy německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zúčastnila se ho i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

zdroj: YouTube

Cílem bylo "dodat impuls stabilitě regionu" a pokusit se odblokovat rozhovory Bělehradu a Prištiny o normalizaci vztahů, které se dostaly do slepé uličky poté, co Kosovo loni v listopadu uvalilo stoprocentní celní přirážku na dovážené zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny. Bělehrad následně podmínil pokračování rozhovorů jejím zrušením.

Úřad Merkelové na svých stránkách uvedl, že se Bělehrad a Priština dohodly na pokračování konstruktivních rozhovorů zprostředkovaných Evropskou unií, s cílem urovnat své vzájemné spory.

Pětihodinová ostrá debata na summitu skončila v pondělí krátce před půlnocí. "Nejsou formální závěry, ani se o ničem nehlasovalo. Příští příležitost k rozhovorům o pokračování dialogu bude 1. nebo 2. července v Paříži," uvedl Vučić.

"Srbsko se nenechá vydírat, musí se jednat o dialog a ne předání seznamu požadavků (ze strany Kosova)," sdělil Vučić veřejnoprávní televizi RTS v noci na úterý. Podle něj Srbsko v současnosti nemá pro seriózní a zodpovědný dialog žádného partnera.

Absenci konkrétních závěrů schůzky potvrdil i Vučičův kosovský protějšek Hashim Thaçi. Po jednání řekl, že bylo "mimořádně složité". "Pozice Kosova je jasná - dialog nebude mít žádné předběžné podmínky," uvedla hlava kosovského státu. "Usmíření nebude, dokud Srbsko a Bosna a Hercegovina neuznají (nezávislost) Kosova," napsal Thaçi ještě před setkáním na facebooku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

07.04.2020 21:17 Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému…

Francie má přes 10 000 obětí koronaviru

07.04.2020 20:51 Ve Francii už mají přes 10.000 obětí koronaviru. Za uplynulý den zemřelo v nemocnicích a domovech…

Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

07.04.2020 18:42 Česko si i přes zvýšený počet testů, kterým zjišťuje nákazu novým typem koronaviru, za poslední…

Zemětřesení a koronavirus zhoršují práci chorvatských poslanců

07.04.2020 17:03 Zemětřesení a koronavirus zkomplikovaly práci poslancům chorvatského parlamentu. Kvůli poškozenému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy