Merkelová a Macron pohořeli. Vučić i po berlínském summitu odmítá dialog s Kosovem

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítl možnost obnovení dialogu s Kosovem o normalizaci vztahů. Učinil tak v rozporu s prohlášením německého kancléřství po pondělní konferenci zemí západního Balkánu v Berlíně, podle nějž se obě země shodly na zahájení nových rozhovorů o urovnání vzájemných sporů. S odvoláním na prohlášení srbské hlavy státu o tom dnes informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Neformální setkání v Berlíně se uskutečnilo z iniciativy německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zúčastnila se ho i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

zdroj: YouTube

Cílem bylo "dodat impuls stabilitě regionu" a pokusit se odblokovat rozhovory Bělehradu a Prištiny o normalizaci vztahů, které se dostaly do slepé uličky poté, co Kosovo loni v listopadu uvalilo stoprocentní celní přirážku na dovážené zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny. Bělehrad následně podmínil pokračování rozhovorů jejím zrušením.

Úřad Merkelové na svých stránkách uvedl, že se Bělehrad a Priština dohodly na pokračování konstruktivních rozhovorů zprostředkovaných Evropskou unií, s cílem urovnat své vzájemné spory.

Pětihodinová ostrá debata na summitu skončila v pondělí krátce před půlnocí. "Nejsou formální závěry, ani se o ničem nehlasovalo. Příští příležitost k rozhovorům o pokračování dialogu bude 1. nebo 2. července v Paříži," uvedl Vučić.

"Srbsko se nenechá vydírat, musí se jednat o dialog a ne předání seznamu požadavků (ze strany Kosova)," sdělil Vučić veřejnoprávní televizi RTS v noci na úterý. Podle něj Srbsko v současnosti nemá pro seriózní a zodpovědný dialog žádného partnera.

Absenci konkrétních závěrů schůzky potvrdil i Vučičův kosovský protějšek Hashim Thaçi. Po jednání řekl, že bylo "mimořádně složité". "Pozice Kosova je jasná - dialog nebude mít žádné předběžné podmínky," uvedla hlava kosovského státu. "Usmíření nebude, dokud Srbsko a Bosna a Hercegovina neuznají (nezávislost) Kosova," napsal Thaçi ještě před setkáním na facebooku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Princ Andrew se kvůli aféře s Epsteinem stahuje do ústraní

20.11.2019 21:25 Aktualizováno Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých…

Tusk na kongresu evropských lidovců útočil na populisty. Orbána nechal být

20.11.2019 21:00 Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl dnes v…

NATO čeká reforma? Členské státy nejsou proti

20.11.2019 20:05 Část států Severoatlantické aliance podporuje německý návrh na vytvoření expertní skupiny pro…

NATO míří do vesmíru. Spojenci se dohodli na spolupráci

20.11.2019 19:22 Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes ministři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama