Merkelová a Macron pohořeli. Vučić i po berlínském summitu odmítá dialog s Kosovem

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítl možnost obnovení dialogu s Kosovem o normalizaci vztahů. Učinil tak v rozporu s prohlášením německého kancléřství po pondělní konferenci zemí západního Balkánu v Berlíně, podle nějž se obě země shodly na zahájení nových rozhovorů o urovnání vzájemných sporů. S odvoláním na prohlášení srbské hlavy státu o tom dnes informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Neformální setkání v Berlíně se uskutečnilo z iniciativy německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Zúčastnila se ho i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

zdroj: YouTube

Cílem bylo "dodat impuls stabilitě regionu" a pokusit se odblokovat rozhovory Bělehradu a Prištiny o normalizaci vztahů, které se dostaly do slepé uličky poté, co Kosovo loni v listopadu uvalilo stoprocentní celní přirážku na dovážené zboží ze Srbska a Bosny a Hercegoviny. Bělehrad následně podmínil pokračování rozhovorů jejím zrušením.

Úřad Merkelové na svých stránkách uvedl, že se Bělehrad a Priština dohodly na pokračování konstruktivních rozhovorů zprostředkovaných Evropskou unií, s cílem urovnat své vzájemné spory.

Pětihodinová ostrá debata na summitu skončila v pondělí krátce před půlnocí. "Nejsou formální závěry, ani se o ničem nehlasovalo. Příští příležitost k rozhovorům o pokračování dialogu bude 1. nebo 2. července v Paříži," uvedl Vučić.

"Srbsko se nenechá vydírat, musí se jednat o dialog a ne předání seznamu požadavků (ze strany Kosova)," sdělil Vučić veřejnoprávní televizi RTS v noci na úterý. Podle něj Srbsko v současnosti nemá pro seriózní a zodpovědný dialog žádného partnera.

Absenci konkrétních závěrů schůzky potvrdil i Vučičův kosovský protějšek Hashim Thaçi. Po jednání řekl, že bylo "mimořádně složité". "Pozice Kosova je jasná - dialog nebude mít žádné předběžné podmínky," uvedla hlava kosovského státu. "Usmíření nebude, dokud Srbsko a Bosna a Hercegovina neuznají (nezávislost) Kosova," napsal Thaçi ještě před setkáním na facebooku.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španěl se potápěl na Mallorce, našel vrak lodi staré 1700 let

18.07.2019 08:27 Jen několik metrů od pláže našel v písku na dně moře u ostrova Mallorca španělský potápěč zbytky…

V Itálii nahánějí medvěda. Geniálně překonal 4metrovou ohradu, veřejnost…

18.07.2019 07:28 Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal…

Pomáhat uprchlíkům na moři je povinnost? V europarlamentu se strhla…

17.07.2019 22:01 Aktualizováno Evropská unie a její členské státy mají podle mezinárodního práva povinnost pomáhat lidem a…

Na Kypru zatčeno 12 Izraelců, dle policie brutálně znásilnili mladou…

17.07.2019 21:54 Aktualizováno Kyperská policie dnes zdržela 12 Izraelců, kteří jsou podezřelí z hromadného znásilnění 19leté…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama