Berlusconi byl převezen do nemocnice

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi byl dnes hospitalizován v milánské nemocnici kvůli ledvinové kolice. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčí jeho strany Vzhůru, Itálie (FI). Dvaaosmdesátiletý kontroverzní mediální a realitní magnát chce i přes zdravotní komplikace pokračovat v kampani před květnovými volbami do Evropského parlamentu (EP), řekl spoluzakladatel FI Antonio Tajani, který nyní EP předsedá.

Berlusconi, Silvio

Šéf FI byl do nemocnice převezen dnes dopoledne. "(Berlusconi) slíbil, že jakmile skončí vyšetření, chce se odpoledne zúčastnit mítinku kandidátů (strany) Vzhůru, Itálie do evropských voleb v (rezidenci) Villa Gernetto," informovala vzápětí mluvčí strany. Expremiér ale nakonec na mítink nedorazil.

Tajani řekl, že Berlusconi kampaň nepřeruší a bude chodit do televizních debat. Dodal, že lékaři mu účast na dnešní akci nedoporučili. Otázky ohledně zdraví šéfa FI se vynořily už během posledních parlamentních voleb. Italské deníky často zmiňovaly jeho únavu a Berlusconi se nakonec omezil na televizní debaty.

Hyperaktivního podnikatele a politika zastihla v roce 2006 srdeční nemoc a byl mu voperován kardiostimulátor. O deset let později podstoupil operaci na otevřeném srdci.

Berlusconi se veřejně prezentuje jako věčný mladík. "Naštěstí jsem mladý. Každé ráno vstávám v šest hodin. Uběhnu čtyři nebo pět kilometrů a půl hodiny plavu. Pak začnu číst noviny a udělá se mi špatně," řekl například loni před volbami. Milánský magnát také absolvoval řadu plastických operací. V roce 2004 si například nechal transplantovat vlasy a odstranit vrásky v obličeji i kolem očí, napsal list The Guardian.

V rezidenci Villa Gernetto, kde se nyní koná mítink FI, se podobně jako v Berlusconiho vile v severoitalském Arcore konaly večírky, které prosluly jako bunga-bunga párty. Stále se táhne proces, v němž je bývalý předseda vlády obžalován spolu se dvěma desítkami dalších osob, včetně tanečnic a dalších dívek z těchto večírků, podezřelých z křivých výpovědí za peníze.

Kajman, jak bývá několikanásobný expremiér mimo jiné přezdíván, byl v roce 2013 pravomocně odsouzen za daňové úniky ke čtyřem letům vězení a šestiletému zákazu výkonu veřejných funkcí. Trest vězení se mu ale zkrátil na rok díky amnestii.

Politik nakonec uspěl s žádostí, aby trest mohl odsloužit vykonáním veřejně prospěšných prací a docházel jednou týdně na čtyři hodiny do domova pro seniory u Milána. Místní soud mu loni v květnu zrušil šestiletý zákaz výkonu veřejných funkcí. V březnových volbách za svou stranu Vzhůru, Itálie vedl Berlusconi kampaň a jeho uskupení bylo členem vítězné pravicové koalice.

Milánský soud rozhodl tři dny poté, co Berlusconi svolil, aby jeho partner z volební koalice Matteo Salvini, šéf protiimigrační strany Liga, jednal o zformování vlády s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S).

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Související:

Právě se děje