V Británii vypuknou místní volby, konzervativci se zřejmě propadnou

Voliči v Anglii a Severním Irsku ve čtvrtek vyberou členy více než 250 místních zastupitelstev, která dohlížejí na veřejné služby v hrabstvích a jiných územních celcích. Do výsledků se zřejmě výrazně promítne i problematický odchod Británie z Evropské unie. Řada Britů podle tamních médií využije tuto příležitost k tomu, aby potrestala vládní konzervativce za neschopnost realizovat brexit v původním termínu. Některé odhady hovoří o hrozící ztrátě až 1000 z více než 5000 křesel, které strana aktuálně drží.

Přidejte svůj názor

Ulice Londýna, ilustrační foto
doporučujeme

Pro stranu premiérky Theresy Mayové by navíc místní volby mohly být jen předzvěstí ještě výraznějšího propadu při volbách do Evropského parlamentu, kterým se Británie již takřka jistě nevyhne. Průzkumy zatím naznačují, že Konzervativní strana si v nich pohorší z 19 europoslanců přibližně na deset.

"Dvě volební rány jen zvýší tlak na již tak slabou pozici Mayové v čele vlády, vyvolají další hněv mezi řadovými členy strany a podpoří zákulisní plány na sesazení premiérky. Ta se dosud funkce drží zuby nehty v zoufalé snaze dokončit brexit. Zda bude strana tolerovat dva symbolické volební propadáky, je jiná věc," komentovala tento týden situaci agentura Bloomberg.

Zastupitelé se ve čtvrtek v důsledku specifických britských pravidel nebudou volit v celé zemi, nýbrž jen do rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. Rozhodne se o obsazení 8425 křesel, přičemž konzervativci zřejmě ze svých více než 5000 přijdou o několik stovek. Konzervativní člen horní komory britského parlamentu a analytik Robert Hayward očekává ztrátu 800 zastupitelských postů, podle webu inews.co.uk se strana připravuje na ještě citelnější propad.

"Myslím, že není pochyb o tom, že to pro nás bude těžká noc," řekla o nadcházejícím sčítání hlasů místopředsedkyně vládní strany Helen Whatelyová. Voliči podle ní nahlížejí na volby jako na možnost vyjádřit nespokojenost s počínáním vlády.

"Mnozí voliči jsou motivováni čistě lokálními záležitostmi, ale brexit zůstává dominantním politickým tématem," hodnotila situaci zpravodajská společnost BBC. Britští novináři v posledních týdnech poměrně často přinášejí zprávy o tom, jak voliči při setkáních s kandidáty v rámci kampaně ventilují svou frustraci, několik politiků bylo údajně i napadeno. Podle profesora politických věd na Univerzitě v Kentu Matthewa Goodwina naservírují konzervativcům porážku lidé "rozzuření z toho, že Británie je stále v EU".

Whatelyová, která je zároveň členkou dolní komory parlamentu, televizi Sky News potvrdila, že v rámci kampaně pozorovala "více hněvu než dříve". Frustrace ale podle ní nemíří jen na konzervativní kandidáty.

"Říkám jim (lidem), že jsem si toho vědoma, jsem si vědoma, jak jste frustrováni parlamentem, popravdě i já jakožto poslankyně jsem frustrovaná," uvedla místopředsedkyně konzervativců. "Ale tohle jsou místní volby a je to o tom, koho si zvolíte jako svého místního zastupitele, který by podle vás měl zajišťovat místní služby," dodala v rozhovoru na Sky News.

I další přední konzervativci jako Jacob Rees-Mogg nebo exministr zahraničí Boris Johnson v posledních dnech nabádali voliče, aby se ve čtvrtek neohlíželi na chaos, který v parlamentu způsobil odchod z EU. Zda byly tyto apely vyslyšeny, začne být jasné v pátek nad ránem, kompletní výsledky však budou známé až po poledni.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je naraženo! V Mnichově začal Oktoberfest, čeká se šest milionů hostů

21.09.2019 12:26 Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal dnes v poledne v Mnichově 186. ročník Oktoberfestu…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 12:04 Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Bitevní pole v Paříži: Žluté vesty opět řádí, policie nasadila slzný plyn

21.09.2019 11:12 Policie v Paříži dnes použila slzný plyn proti účastníkům jedné z demonstrací hnutí takzvaných…

Belgie má strach. Pedofilní vrah Dutroux chce z vězení, jeho oběti si…

21.09.2019 10:58 Belgický pedofilní vrah Marc Dutroux po 23 letech ve vězení podnikne další pokus dostat se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama