Do ulic Paříže povolali tisíce policistů, demonstrovalo 40 tisíc lidí

Policie v Paříži dnes použila slzný plyn proti desítkám maskovaných radikálů, kteří během tradičního prvomájového průvodu odborářů útočili na pořádkové síly, ničili výlohy obchodů a auta. Zatčeno bylo přes 380 lidí, uvedla stanice BFMTV. Zraněných je nejméně 38. V ulicích francouzské metropole bylo kvůli plánovaným demonstracím nasazeno přes 7400 policistů a četníků.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Policie Francie
doporučujeme

Manifestace, které se zúčastnilo podle odhadu médií kolem 40.000 lidí, ale byla klidnější než loni, kdy více než tisícovka zahalených příslušníků radikálního hnutí Black Bloc plenila restaurace, rozbíjela výlohy a házela zápalné lahve. Úřady se letos na možné útoky radikálů lépe připravily. Policisté mimo jiné provedli na 18.000 náhodných kontrol zavazadel. Téměř šesti stovkám obchodů a restaurací, které se nacházejí podél trasy protestního pochodu, nařídili, aby preventivně zavřely. Mimo provoz byly i některé přilehlé stanice metra.

První vážnější střety policie a radikálů se odehrály poblíž železničního nádraží Montparnasse, odkud kolem 14:30 SELČ vycházel odborářský pochod směrem k Italskému náměstí na jihu Paříže. Proti maskovaným demonstrantům, kteří na policii házeli kamení, dělbuchy a další předměty a kteří poničili zaparkovaná auta, tam policisté několikrát použili slzný plyn.

Zásah policie odsoudila odborová organizace CGT, podle níž příslušníci pořádkových sil zasáhli i proti jejím členům. "Tento scénář je skandální a bezprecedentní a v naší demokracii nepřijatelný," uvedly odbory ve svém prohlášení. Šéf CGT Philippe Martinez si stěžoval, že zásah slzným plynem utrpěl i on sám, a že musel průvod z bezpečnostních důvodů na čas opustit. Policie kritiku odmítla.

K přijetí mimořádných bezpečnostních opatření přiměly úřady obavy z opakování loňských násilností při demonstracích, které poznamenaly násilné střety, ničení obchodů a zapalování automobilů. "Není to tak, že bychom situaci přehnaně dramatizovali... existuje skutečné riziko," prohlásil na úterní tiskové konferenci ministr vnitra Christophe Castaner. Prezident Emmanuel Macron vyzval bezpečnostní složky k razantní reakci, jestliže propukne násilí.

Dnešních demonstrací se vedle odborářů zúčastnili i příslušníci hnutí žlutých vest, kteří proti vládě a prezidentovi protestují už od poloviny loňského listopadu. Hnutí sice v posledních měsících ztratilo část podpory, do ulic ale znovu vyšlo více lidí poté, co prezident Macron minulý týden představil sociální opatření, kterými chtěl jeho členy získat na svou stranu. Hnutí se však poslední dobou také radikalizovalo, na sociálních sítích se podle agentury AFP objevily výzvy k demonstrantům, aby Paříž proměnili v "metropoli nepokojů".

Stejně jako o několika minulých sobotách, kdy se už tradičně po celé Francii scházejí žluté vesty, byly i dnes demonstrace na některých místech francouzské metropole zakázány. Týkalo se to především třídy Champs-Élysées, okolí prezidentského paláce či požárem poničené katedrály Notre-Dame.

Kromě metropole se další protestní akce konaly také ve většině dalších významných francouzských měst - od Lille až po Marseille. Podle úřadů se protestů po celé zemi zúčastnilo přes 160.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenští dopravci zahajují blokádu, dotkne se 14 hraničních přechodů

28.01.2020 08:53 Obnovené blokády kamionové dopravy slovenskými autodopravci se týkají 14 silničních hraničních…

Uprchlíci okupují Paříž. Úřady nechávají strhnout tábory, hned vzniknou…

28.01.2020 08:08 Francouzští policisté dnes začali evakuovat uprchlíky z tábora na okraji Paříže, informovala…

Slovenští dopravci ohlásili další protest, zablokují i hranice s ČR

28.01.2020 07:26 Slovenští autodopravci ohlásili na dnešek obnovení blokád silničních hraničních přechodů se…

Nákaza se šíří. Nový koronavirus potvrzen v Bavorsku

28.01.2020 07:17 Německo potvrdilo první případ nákazy novým typem koronaviru, který se šíří z Číny. Informovala o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama