Vietnamce neprávem znemožnili cestu do Česka, vyhodili jí z letadla

Aerolinky EasyJet neprávem znemožnily koncem února vietnamské občance, aby nastoupila na palubu letounu, který mířil do Prahy. Zaměstnancům společnosti totiž nestačili dokumenty, které Vietnamce umožňují pracovat a žít v celé EU. O případu informuje britský deník The Telegraph.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Letadlo společnosti EasyJet
doporučujeme

Britský deník The Telegraph poskytl na svém webu prostor vietnamské občance, která chtěla v únoru letět do Prahy, ovšem aerolinky EasyJet jí odmítly pustit na palubu. Prvotně nechtěly slyšet ani o odškodnění, nakonec jej však zaplatily.

K incidentu došlo 24. února na londýnském letišti Stansted. „Mám vietnamský pas, ale jsem vdaná za Brita a žiju ve Spojeném království. Mám rezidenční kartu jako příslušník rodiny občana Evropské unie, která mi umožňuje žít a pracovat ve Velké Británii i celé EU,“ vysvětluje Ha Thi Binh na stránkách Telegraphu.

Zaměstnanci EasyJetu jí cestu znemožnili, protože neměla víza pro Českou republiku. Argumentace povolením k pobytu na celém území EU jim nestačilo. Ha Thi Binh odmítal věřit i manažer aerolinek.

„Řekli mi, že dodržují firemní pokyny, a tvrdili, že bych mohla letět pouze v doprovodu manžela,“ konstatuje vietnamská občanka, která musela cestu do Česka oželet. Neuspěla následně ani s první žádostí o vrácení peněz, easyJet si stál za tím, že k cestě do Prahy potřebovala víza, protože Velká Británie není součástí Schengenu.

Aerolinky mohou za připuštění osoby bez potřebných dokladů na palubu dostat vysokou pokutu. Vietnamka se však později vydala do Prahy se společností Ryan Air, která s ní žádný problém neměla. Podle dostupných informací to není poprvé, co EasyJet nesprávně zabránil osobě v nástupu k letu.

„Chápu, jak tu chybu udělali. Pokud neobčan země EU drží povolení k pobytu v zemi, je nutné mít víza ke vstupu do zemí Schengenu. Ha Thi Binh však drží povolení k pobytu a práci ve všech zemích EU. To znamená, že může cestovat do jakéhokoliv členského státu EU bez víz,“ konstatuje na stránkách Telegraphu expert na cestování Gill Charlton.

Aerolinky nakonec vietnamské ženě zaplatily odškodnění ve výši 371 liber (cca 11 tisíc korun) a slíbily, že zařídí, aby byl personál v tomto směru lépe informován. „Pokud budete jako držitel britského povolení k pobytu cestovat do EU po brexitu, zkontrolujte si, zdali nepotřebuje další doklady nebo víza,“ doporučuje cizincům žijícím v zemi Charlton.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Premiér Johnson řeší další překážku. Právník mu chce bránit v předložení…

16.10.2019 21:21 Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit…

Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

16.10.2019 21:07 Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své…

Brexit se dnes nevyřeší, zní z Velké Británie

16.10.2019 20:47 Podle nejmenovaného britského vládního zdroje se dnes brexitovou dohodu s Evropskou unií nepodaří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama