Britové volí zastupitelstva. Konzervativce v čele s Mayovou čeká výprask, soudí analytici

Voliči ve velké části Anglie a v celém Severním Irsku dnes rozhodují o složení místních rad. Pozorovatelé se shodují, že volby ukážou náladu mezi lidmi v době, kdy se země nachází v patové situaci ohledně brexitu. Podle průzkumů musí konzervativci premiérky Theresy Mayové počítat s velkými ztrátami, naopak zřejmě posílí menší strany.

Přidejte svůj názor

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
doporučujeme

Zastupitelé se v důsledku specifických britských pravidel nebudou volit v celé zemi, nýbrž jen do všech 11 rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. V Anglii je podle BBC ve hře 8400 zastupitelských míst, dalších 462 v Severním Irsku. V šesti anglických městech se budou přímo volit starostové.

zdroj: YouTube

Hlasování skončí ve 23:00 SELČ; první část výsledků se očekává v pátek ráno, další pravděpodobně odpoledne. Sečíst hlasy odevzdané v Severním Irsku potrvá kvůli složitosti tamního volebního systému déle, uvádí BBC.

Voliči nemohou hlasovat pro letos založenou Stranu pro brexit europoslance Nigela Farage, jež nasadila kandidáty jen do blížících se voleb do Evropského parlamentu, které má podle průzkumů největší šanci vyhrát.

Dnešní místní volby zastínilo středeční odvolání ministra obrany Gavina Williamsona, který prý předával médiím utajované informace. Úřad premiérky Mayové uvedl, že šéf resortu ztratil důvěru ministerské předsedkyně kvůli vyšetřování úniku informací z dubnového jednání Národní bezpečnostní rady (NSC) o čínském výrobci telekomunikačních zařízení Huawei a o jeho účasti na budování mobilních sítí páté generace (5G). Williamson obvinění odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama