Bez Štefánika by Československo nevzniklo. Otvíral dveře Masarykovi, říká historik

Bez podílu slovenského vojáka, politika a astronoma Milana Rastislava Štefánika by Československo v roce 1918 nevzniklo. ČTK to řekl historik a zástupce ředitele slovenského Vojenského historického ústavu Peter Šumichrast. Slovensko si v sobotu připomene 100. výročí tragické smrti Štefánika (1880-1919), který při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Milan Rastislav Štefánik
doporučujeme

"Kdyby Štefánik nepůsobil na politické scéně, aby 'otvíral' dveře profesorovi Tomáši Garrigueovi Masarykovi v nejvyšších politických kruzích Francie, tak by Československo jako takové nevzniklo. Samozřejmě, všichni tři (spoluzakladatelé) byli důležití. Říci, že Beneš byl důležitější, Masaryk nejdůležitější, nebo Štefánik byl nejdůležitější nelze - každý měl svou úlohu, kterou splnil," řekl Šumichrast.

Dodal, že zmíněná trojice tak naplnila sen o samostatném státě té generace Čechů a Slováků, která žila v rakousko-uherské monarchii.

Uznání podle historika získal Štefánik také jako smělý vojenský pilot navzdory nemoci žaludku, která ho omezovala. "Upoutal velení francouzské armády i tím, že byl schopen předpovídat počasí. O Štefánikovi je známo, že byl průkopníkem vojenské meteorologické služby ve francouzském vojenském letectví," řekl. Doplnil, že právě díky předpovědi jedné bouře zachránil vojenskou leteckou jednotku.

"Vojenská kariéra Štefánika předznamenala jeho hvězdnou politickou kariéru. Kdyby nebyl akceptován ve vojenských kruzích, takových úspěchů by nikdy nedosáhl. Nadstavba byla vojensko-politická a politická. Dále tak mohl rozvíjet své myšlenky společného státu Čechů a Slováků," uvedl historik.

Štefánik získal francouzské občanství a stal se také generálem francouzské armády. "Dosáhl velkých úspěchů jako příslušník malého národa. On si úspěch zasloužil. Ve Francii udělal velkou kariéru. Pracoval u významného astrofyzika Julesa Janssena v Meudonu a v rámci toho zúročil své vzdělání a získal uznání francouzské vlády. Byl vyznamenán Řádem čestné legie již jako vědec. Později dostal dva vyšší stupně tohoto prestižního řádu již jako politik," řekl Šumichrast.

Štefánik vyhrál celostátní anketu Největší Slovák, jejíž výsledky ve středu zveřejnil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Byť letecká nehoda, při které Štefánik zemřel, není stále zcela objasněna a čas od času ji provázejí různé spekulace, Šumichrast odmítl možnost, že by na Štefánika byl spáchán atentát.

"Nehledejme v letecké tragédii něco zvláštního. Muži, kteří mají co dočinění s létáním, častokrát nezemřou v 'posteli', ale smrt si je 'najde' v kabině letadla. Když jsem studoval dobové materiály o nehodě a analýzy odborníků, nenacházím tam žádný takový důkaz, který by mě opravňoval říci, že jsou o Štefánikově smrti pochybnosti," řekl vojenský historik, podle kterého byly okolnosti Štefánikovy smrti spíše zneužívány k politickým účelům.

zdroj: YouTube

Odmítl také medializovaná tvrzení bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který v roce 2010 řekl, že na Štefánikovo letadlo stříleli vojáci, a to na rozkaz českého velitele. Podle Šumichrasta tragickou leteckou nehodu Štefánika mohl způsobit souběh nešťastných okolností včetně nevolnosti a bezvědomí Štefánika, nebo možnost, že do řízení letounu se zapletla anténa.

Štefánik je pohřben v hrobce v mohutné mohyle na vrchu Bradlo nedaleko své rodné obce Košariská. Právě u mohyly se v sobotu uskuteční celoslovenská vzpomínková akce na Štefánika, na které by měl Českou republiku zastupovat ministr obrany Lubomír Metnar.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda elitního právníka Valka: Slovenský prokurátor podal obžalobu

25.05.2020 14:10 Slovenský prokurátor dnes podal obžalobu na muže obviněného z vraždy někdejšího šéfa…

Řecko dál uvolňuje restrikce. Lidé opět mohou do restaurace a na ostrovy

25.05.2020 12:15 Řekové si dnes po deseti týdnech mohou opět dát jídlo či pití v restauraci, kavárně či baru a mohou…

Karanténa prudce snížila počet obětí dopravních nehod v Německu

25.05.2020 10:23 Karanténní opatření doprovázející pandemii nemoci covid-19 vedla k prudkému poklesu počtu mrtvých…

Cestovní ruch na Slovensku v březnu kvůli koronaviru prudce klesl

25.05.2020 10:13 Cestovní ruch na Slovensku v březnu prudce klesl. V hotelech, penzionech a dalších podobných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy