Blenheimský palác ozdobí zlatý záchod, bude přístupný návštěvníkům

Na návštěvníky Blenheimského paláce poblíž britského Oxfordu od letošního podzimu čeká nevšední umělecký zážitek. Místní galerie jim umožní zblízka obdivovat zlatý záchod, který bude instalován v rámci výstavy italského umělce Maurizia Cattelana. Jeho dílo z 18karátového zlata bude plně funkční, napsal list The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zlato
doporučujeme

Palác v anglickém hrabství Oxfordshire je rodištěm Winstona Churchilla a sídlem rodu Spencer-Churchillů a jeho výstavní prostory jsou přístupné veřejnosti. Zlatou mísu na podzim instalatéři umístí na jednu z návštěvnických toalet.

"Přestože jsem se narodil v bohaté rodině, zlatý záchod jsem nikdy nepoužil, takže se na to těším," řekl podle britského deníku současný nositel titulu vévoda z Marlborough Edward Spencer-Churchill.

"Záchod bude instalovaný, funkční, použitelný," dodal šlechtic. Kvůli toaletě bude podle něho zpřísněna ostraha paláce. Jestli se na její použití bude zavádět pořadník, to prý majitelé paláce dosud neřešili.

Cattelanův záchod není předmětem zájmu světových médií poprvé. Loni se o něm psalo díky výměně názorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a kurátorkou Guggenheimova muzea.

Trump chtěl jako dekoraci do Bílého domu zapůjčit obraz Vincenta van Gogha, kurátorka Nancy Spectorová, která se o hlavě státu opakovaně vyjadřovala kriticky, místo něj nabídla Cattelanův toaletní výtvor s tím, že by mohl být pro Trumpa zajímavý. Bílý dům ponechal nabídku bez odpovědi.

Také v newyorském muzeu byla mísa k dispozici všem potřebám návštěvníků. Odhaduje se, že ji od roku 2016 použilo na 100.000 lidí, načež velká část z nich umístila žertovná selfie na sociální sítě. Méně nadšení byli patrně uklízeči, kteří dostali za úkol čistit exponát každých 15 minut.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Juncker: Divoký brexit přinese kontroly na irsko-irské hranici

22.09.2019 21:54 Pokud Británie opustí evropský blok bez dohody, bude Evropská unie trvat na kontrolách na hranici…

Ve Španělsku rozprášili gang, drogy pašoval po mořském dně. 32 zatčených

22.09.2019 20:54 Španělská policie dnes zatkla 32 lidí podezřelých z pašování velkého množství hašiše u města Tarifa…

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama