Berlín, Paříž a Londýn odmítly ultimátum Íránu o jaderné dohodě

Německo, Francie a Británie ve společném prohlášení vyzvaly Írán, aby nadále dodržoval jadernou dohodu z roku 2015. Tyto státy, jež patří k signatářům dokumentu, odmítly i jakékoli ultimátum ze strany Íránu. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu oznámil, že jeho země přestane plnit některé závazky dané dohodou v reakci na sankce ze strany USA. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf dnes Evropské unii vzkázal, že by měla usilovat o normalizaci ekonomických vztahů s Íránem. Výčitky Bruselu podle něj nejsou na místě. Jeho náměstek Abbás Arákčí sdělil, že Írán bude dohodu z roku 2015 vypovídat postupně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

"EU by měla dodržovat své závazky, včetně normalizace ekonomických vztahů, místo toho, aby po Íránu požadovala jednostranné dodržování mnohostranné dohody," uvedl dnes na twitteru Zaríf.

"Nikdo nemůže Írán vinit z porušení nebo vypovězení jaderné dohody," sdělil Arákčí. Podle něj Írán dohodu stále dodržuje a neporušil ji ani středečním oznámením.

Dohodu s Íránem podepsaly USA, Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Americký prezident Donald Trump před rokem oznámil, že USA od dohody odstupují. Později obnovil americké protiíránské sankce.

Arákčí ve středu předal velvyslancům zbylých signatářů dopis, v němž Rúhání vysvětluje, které části dohody Írán přestane plnit. Prezident uvádí, že Írán dal zbylým signatářům dostatek času na to, aby kompenzovali odstoupení Washingtonu od dohody a ochránili íránské zájmy. Tyto země ale podle dopisu nedokázaly zavést "praktická opatření" a zmírnit dopad sankcí. Írán chce proto obnovit rovnováhu mezi svými povinnostmi a právy a nemá na vybranou nic jiného, než od části závazků odstoupit.

Ministři zahraničí Francie, Německa a Británie ve společném komuniké napsali, že středeční prohlášení Íránu posuzují s velkými obavami. "Jsme stále odhodláni plně dodržovat JCPOA (dohodu z roku 2015). Je klíčovým úspěchem globálního uspořádání o nešíření jaderných zbraní, což je bezpečnostní zájem všech. Důrazně Írán žádáme, aby své závazky vyplývající z JCPOA nadále plnil tak, jak to činil dosud, a vyvaroval se kroků, které povedou k vyhrocení situace. Omítáme ultimátum a budeme plnění dohody posuzovat na základě toho, jak Írán bude dodržovat JCPOA a NPT (Smlouvu o nešíření jaderných zbraní)," stojí v prohlášení ministrů.

Šéfové diplomacií také upozornili na to, že klíčovou roli pro kontrolu plnění dohody má stále Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dosud konstatovala, že se Írán dohodou řídí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se vyslovil proti spěšnému řešení. Dohodu je podle něj třeba zachovat a přimět Írán ji dodržovat. Před zahájením neformálního summitu EU Macron prohlásil, že dohoda z roku 2015 je dobrá. Měla by ale podle něj být doplněna dalšími úmluvami, které pokryjí íránský raketový program a aktivity, jimiž Írán přispívá k regionální nestabilitě. Macron vyzval signatářské země, aby se nenechaly zatáhnout do stupňování napětí a sledovaly zájem kolektivní bezpečnosti.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová v dějišti summitu v rumunském Sibiu řekla, že by se EU měla snažit zabránit Íránu přestat dohodu plnit.

Ačkoli Arákčí řekl, že Írán připravuje postupné vypovídání dohody, zástupce šéfa íránské agentury pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí dnes řekl, že Írán chce spolu se světovými mocnostmi dohodu uvést znovu do chodu.

Čína podobně jako Rusko neschvaluje americké sankce proti Íránu. Její ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že omezování prodeje íránské ropy zhorší situaci na energetickém trhu. Mluvčí čínského ministerstva řekl novinářům, že Čína bude práva svých firem hájit. Teherán a Peking jsou významní obchodní partneři.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada dala partnerům 60 dní na to, aby splnili své sliby o pomoci Íránu v době sankcí. Záruky se mají týkat ropného a bankovního sektoru. Agentura AFP napsala, že zatímco Teherán požaduje pomoc pro svou ekonomiku, evropské podniky se bojí pokračovat ve svých aktivitách v Íránu ze strachu z uvalení amerických sankcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy