Po požáru Notre-Dame je v jejím okolí velké množství olova

Po požáru pařížské katedrály Notre-Dame z poloviny dubna zůstalo v bezprostředním okolí chrámu velké množství olova. Z těžkého kovu byly vyrobeny části krovu a špičaté věže nad chrámovou lodí, které oheň zcela zničil. Na kvalitě ovzduší v okolí památky se podle pařížské prefektury ale olověný prach neprojevil, informovala dnes agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)
doporučujeme

"Analýza vzorků provedená po požáru ukazuje, že neexistuje riziko vstřebání olova dýcháním vzduchu vně katedrály, potvrzuje ale přítomnost olověného prachu v jejím bezprostředním okolí," uvedly pařížská prefektura a regionální zdravotnický úřad.

Koncentrace olova ve vzduchu na ostrově Île de la Cité, na kterém katedrála Notre-Dame stojí, je podle úřadů nižší, než povolují francouzské normy. Naopak vzorky půdy z okolí chrámu obsahují deset až dvacet gramů olova na kilogram, tedy 32krát až 65krát více, než kolik povoluje norma doporučená francouzskými zdravotnickými úřady.

Bezprostřední okolí katedrály včetně náměstí před ní a některých přilehlých ulic je od požáru pro veřejnost uzavřené. Olověný prach se podle úřadů dostal na budovy v okolí památky, v nichž jsou převážně kanceláře.

Majitelům těchto budov úřady už dříve doporučily důkladný úklid všech povrchů. Přednost by přitom podle nich měli dát mokrému hadru před vysavačem, aby se prach nevířil. Úřady lidem pobývajícím v okolí katedrály kvůli olověnému prachu rovněž doporučili, aby si udržovali krátké nehty a nekousali si je. Těhotné ženy a děti by si měly pravidelně mít ruce. Právě tyto dvě skupiny jsou totiž na otravu olovem nejvíce náchylné, uvedla AFP.

Ekologické organizace upozorňují, že se v rámci oprav památky poškozené požárem z 15. na 16. dubna bude muset právě kvůli olovu dekontaminovat celý vnitřek budovy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharsko obvinilo tři Rusy z podobné kauzy jako Skripal

23.01.2020 20:33 Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž…

Koronavirus děsí Evropu. Odborníci jsou zmatení

23.01.2020 19:08 Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud…

Brexit má zelenou. Královna podepsala zákon k dohodě

23.01.2020 18:58 Britský prováděcí zákon k brexitové dohodě vstoupil v platnost. Po schválení oběma komorami…

Uprchlíci: Vážné krizi nově čelí Belgie, zvažuje se neobvyklé řešení

23.01.2020 17:31 Stoupající počet lidí, kteří ze západobelgických pláží míří na gumových člunech do Británie, přiměl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama