Německo čeká krize? Odhad příjmů z daní se vůbec nevydařil

Německá vláda bude mít do roku 2023 k dispozici o 74,1 miliardy eur (1,9 bilionu Kč) daňových příjmů méně, než ještě na podzim loňského roku očekávala. Ukazuje to její prognóza, kterou dnes v Berlíně představil ministr financí Olaf Scholz (SPD). Koaliční vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) tak bude zřejmě muset lépe zvažovat některé své výdaje, pokud bude chtít nadále udržet vyrovnaný rozpočet.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kvůli zpomalující ekonomice musí německá vláda už letos počítat s tím, že na daních vybere o 5,9 miliardy eur méně, než čekala. Příští rok má pak rozdíl činit už 12,5 miliardy eur. Ještě výraznější - celkem 124,3 miliardy eur do roku 2023 - je propad při započtení financí, o které přijdou také spolkové země a obce.

I tak by se ale v absolutních číslech mělo na daních vybrat ještě více než v každém z uplynulých roků, kdy daňové příjmy překonávaly rekordy. Ještě v roce 2017 díky nim německé veřejné finance skončily celkově s přebytkem 36,6 miliardy eur, který byl nejvyšší od znovusjednocení země v roce 1990.

Nyní si ale německá vláda, která pro své politické záměry počítala s výrazně vyššími daňovými příjmy, bude muset podle pozorovatelů dát větší pozor, aby se nevrátila k rozpočtovým deficitům. Těm se spolkové republice daří vyhýbat už od roku 2014, kdy se toho podařilo dosáhnout poprvé od roku 1969.

V očekávání zpomalujícího růstu ekonomiky už Scholz svým vládním kolegům nařídil rozpočtovou disciplínu a lepší hodnocení priorit jednotlivých záměrů. S nižšími výdaji, než pro svůj resort požadovala, se musela smířit například ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU).

Přední německé ekonomické instituty pro letošek očekávají růst německé ekonomiky o 0,8 procenta. Ještě loni na podzim přitom odhadovaly 1,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak bojovat s chudobou? Ekonomie zabředla do krize, zní z Británie

20.10.2019 00:01 NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží…

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama