O privatizaci pařížských letišť se může hlasovat v referendu

Odpůrci plánované privatizace pařížských letišť dnes dosáhli dílčího úspěchu. Ústavní rada, která má ve Francii pravomoci ústavního soudu, vyhověla žádosti zhruba 250 poslanců a senátorů, kteří chtějí o privatizaci podniku Aéroports de Paris (ADP) nechat hlasovat lidi v referendu. ADP provozuje mimo jiné pařížská letiště Orly, Le Bourget a letiště Charlese de Gaullea, informovala dnes agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústavní rada rozhodla, že navrhovatelé splnili všechny podmínky, aby mohl být zahájen proces, na jehož konci by mohlo být vypsáno referendum. Zda se lidové hlasování ale opravdu uskuteční, zatím není jasné, neboť proces, který k němu vede, je ve Francii poměrně složitý.

V dalším stádiu budou muset odpůrci privatizace během devíti měsíců shromáždit pod elektronickou petici podpis nejméně deseti procent oprávněných voličů, tedy více než 4,7 milionu Francouzů. Následovat bude opět rozhodování Ústavní rady. Tuto proceduru, kterou nikdy dřív nikdo nepoužil, zná francouzská ústava teprve od roku 2008.

Dnešní rozhodnutí Ústavní rady znamená, že všechny kroky směřující k privatizaci ADP budou přerušeny, potvrdilo na dotaz agentury AFP francouzské ministerstvo hospodářství.

Proti záměru francouzské vlády privatizovat pařížská letiště se postavili především levicoví poslanci a senátoři, ale i někteří zákonodárci z řad pravice.

Francouzská vláda chce prodejem 50,63 procenta státních akcií v ADP získat peníze do fondu na podporu inovací, jehož zřízení před volbami slíbil prezident Emmanuel Macron.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zastaví Evropa zamoření plasty? Rada EU oznámila konec jednorázových plastů

21.05.2019 11:21 Členské země Evropské unie dnes formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na…

Slovensko v šoku. Lidé nemohou uvěřit tomu, kdo ubodal mladého studenta

21.05.2019 11:17 Slovensko už několik dní žije brutální vraždou šestnáctiletého Tomáše, která se odehrála v Žilině.…

Šťára v Anglii: Zadrženo bylo na 600 gangsterů

21.05.2019 11:15 Britská policie zadržela při velké operaci proti místním zločineckým skupinám téměř 600 lidí.…

Ficův SMER na ústupu, na Slovensku posiluje krajní pravice i proevropské…

21.05.2019 11:05 Posílení krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) ale i koalice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama