Irsko jako druhá země světa vyhlásilo stav klimatické nouze

Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze. Parlament v Dublinu ve čtvrtek večer přijal dodatek ke klimatickému zákonu, jímž vyzval vládu, aby zlepšila svou reakci na klimatické změny a problém ztráty biodiverzity. Informovala o tom dnes agentura AFP. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje. Národní stav klimatické nouze už na počátku května vyhlásil také britský parlament.

Irsko
doporučujeme

Předsedkyně parlamentního výboru pro klimatické otázky Hildegarde Naughtonová z irské vládní strany Fine Gael vyhlášení stavu nouze uvítala, zároveň ale uvedla, že "nyní je třeba jednat". Předseda irské Strany zelených Eamon Ryan varoval, že vyhlášení stavu nouze "neznamená vůbec nic, pokud nebudou následovat činy".

Jaký bude mít vliv stav nouze na klimatickou politiku irské vlády, zatím není jasné. Dosavadní plány Dublinu počítají se snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2050 o 80 procent ve srovnání s rokem 1990.

Na rozhodnutí irského parlamentu reagovala také švédská aktivistka Greta Thunbergová, které se v poslední měsících podařilo dosáhnout zvýšení zájmu světové veřejnosti o ochranu klimatu. "Skvělé zprávy z Irska!! Kdo bude další?" napsala švédská školačka na twitteru.

První zemí, která vyhlásila stav klimatické nouze, se stala na počátku května Británie. Parlament tímto krokem reagoval mimo jiné na dubnové ekologické demonstrace skupiny Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), která tento krok požadovala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu bylo kvůli výhrůžkám bombou vyklizeno několik soudů

07.07.2020 12:54 Německá policie dnes vyklidila několik soudních budov po celé zemi kvůli výhružkám, že jsou v nich…

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 12:42 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek 180 migrantů vylodilo v…

Řecko eviduje 43 nových případů covidu-19, většina jsou zahraniční turisté

07.07.2020 12:31 V Řecku evidují za poslední den 43 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst…

Naprosté selhání? Švédský přístup ke koronaviru neodepisujme, nabádá…

07.07.2020 12:00 NÁZOR - Od chvíle, kdy se do Evropy přihnal koronavirus, má každý názor na Švédsko, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy