Odpůrce vlády narušil tryznu za zemřelého prezidenta Kaczyńského, křičel na jeho bratra

Odpůrce polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes narušil tradiční pietní akt za zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a 95 dalších lidí, kteří před více než devíti lety zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku. Muž vylezl na památník obětem katastrofy a křičel na exprezidentova bratra a zároveň předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, aby ohledně této tragédie přestal klamat polský národ, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lech Kaczyński
doporučujeme

Incident se odehrál ve chvíli, kdy Kaczyński a další členové PiS pokládali k památníku květiny. Aktivista vyběhl na kamenný památník připomínající schodiště a vyvěsil transparent s nápisem parafrázujícím známý nacistický slogan: "Jeden národ, jedna říše, jeden Kaczyński? Ne!!". Křičel u toho na předsedu strany a další přítomné, aby přestali klamat lidi ohledně příčin smolenské tragédie.

Kaczyński je spolu s mnoha představiteli PiS přesvědčen, že katastrofa letounu ve Smolensku nebyla dílem nešťastné shody okolností, ale dlouhodobě připravovaného spiknutí. Ukazují především na Rusko, které prý mělo zájem na smrti tehdejšího prezidenta a elity polské politiky i generality, jež v letadla zahynula. Za spoluviníky katastrofy označují také expremiéra Donalda Tuska a jeho tehdejší liberální vládu, jejíž členové na palubě letadla nebyli.

Letečtí vyšetřovatelé konstatovali, že příčinou pádu stroje bylo lidské selhání při přistávání za špatné viditelnosti a na nedostatečně vybaveném letišti.

Policie protestujícího muže zatkla. Podle mluvčího varšavské policie Sylwestera Marczaka byl aktivista zadržen a převezen k výslechu na policejní stanici kvůli podezření z rušení veřejného pořádku. Pokud bude odsouzen, hrozí mu pokuta či trest veřejně prospěšných prací.

Jaroslaw Kaczyński pořádá tryzny u památníku svého zesnulého dvojčete a další lidí, kteří zahynuli při letecké katastrofě z 10. dubna 2010, každý měsíc. Tato shromáždění loni nahradila smuteční pochody, které podle agentury AP pomáhaly utužovat podporu pro vládní stranu, zároveň ale přitahovaly veřejnou kritiku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa odsuzuje Írán za zadržení britského tankeru, vyzývá k propuštění

20.07.2019 17:55 Aktualizováno Ministerstva zahraničí Německa a Francie dnes shodně odsoudila páteční krok íránských revolučních…

Merkelová varovala Evropany před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

20.07.2019 17:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Evropany k odporu proti populismu, nacionalismu,…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

20.07.2019 15:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Ve Vatikánu zkoumali na hřbitově ostatky kvůli zmizelé dívce

20.07.2019 15:54 V rámci vyšetřování případu záhadného zmizení patnáctileté dívky před 36 lety byly dnes zkoumány…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama