Největší téma Evropských voleb? Nejen pro Čechy jsou rozhodující ekologické otázky

Pro čtyři z pěti potenciálních českých voličů je před volbami do Evropského parlamentu důležité, zda má politický subjekt jako priority ochranu životního prostředí, zvířat a přírody, udržitelné zemědělství či snižování znečištění ovzduší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos MORI, do kterého se zapojilo 11 členských zemí Evropské unie. Výsledky představila na dnešní tiskové konferenci Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Boj proti klimatickým změnám považuje za hlavní prioritu pro evropské volby 69 procent českých potenciálních voličů. Ve zbývajících deseti zemích je toto téma prioritou v průměru pro 77 procent respondentů. Nejvíce zajímá voliče v Itálii, a to z 84 procent.

Zato udržitelnost zemědělství je důležitá pro české respondenty více (83 procent) než činí průměr zapojených zemí (80 procent). Jde o nejdůležitější téma pro tuzemské voliče z těch, která se týkají životního prostředí. Ochrana proti extrémnímu počasí (suchu, vedru, povodním) je důležitá pro sedm z deseti českých potenciálních voličů.

Podle ředitele Ústavu empirických výzkumů STEM Martina Buchtíka je jedním z obecně důležitých témat týkajících se životního prostředí omezení emisí v osobní dopravě. "V naší průmyslově orientované zemi skoro neprosaditelná věc, protože se tam kloubí různé jiné zájmy. Česká veřejnost je hodně nastavená tak, že největší znečišťovatelé jsou v Asii, takže Evropská unie by měla omezovat asijské trhy," popsal.

Za nejdůležitější téma eurovoleb považují Češi ochranu před teroristickými útoky (86 procent). Kromě ekologických záležitostí je pro voliče zásadní snaha o ukončení daňových rájů a obrana hodnot, jako jsou lidská práva a demokracie.

Průzkum se uskutečnil mezi 4. a 16. lednem a zúčastnilo se jej 2000 potenciálních českých voličů mezi 18 a 65 lety. Agentura IPSOS jej provedla také například v Dánsku, Itálii, Polsku ve Francii nebo na Slovensku. Průzkumu se neúčastnili lidé, kteří byli rozhodnuti, že nepůjdou k volbám.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad Británií se stahují mračna, o brexitu se v červnu hlasovat nebude

23.05.2019 14:54 Aktualizováno Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě s Evropskou…

Kickl zkritizoval rakouského prezidenta za postup v krizi, média ho naopak…

23.05.2019 14:48 Člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl, který ve středu přišel o funkci ministra vnitra,…

Le Penová musí zaplatit 300 000 Eur za zaměstnání fiktivní asistentky

23.05.2019 14:05 Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová…

Mayová byla zahnána do kouta, v pátek podá rezignaci, píší britské noviny

23.05.2019 12:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama