Kdo může za požár Notre-Dame? Vyšetřování je v plném proudu

Vyšetřování bude dlouhé a složité a žádná z teorií není zcela vyloučena, ačkoli nic nenasvědčuje trestné činnosti. Tak by se daly shrnout aktuální zprávy francouzských médií o zjišťování příčiny požáru katedrály Notre-Dame, od kterého ve středu uplyne měsíc. Na přelomu dubna a května se práce vyšetřovatelů rozběhla naplno, když začalo zkoumání zbytků střechy a stropu ležících od noci z 15. dubna na podlaze hlavní lodě. Zároveň na chrámu pokračují zajišťovací práce, které se zřejmě protáhnou do léta.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

První snímky z vesmíru ukázaly zkázu Notre-Dame
doporučujeme

Dohledem nad obnovou gotické katedrály pověřila francouzská vláda generála ve výslužbě Jeana-Louise Georgelina. Ten zničenou památkou v posledních dnech provedl štáb americké televize ABC News, jejíž moderátor David Muir byl prý prvním televizním žurnalistou, kterému byl od požáru do prostoru umožněn vstup.

"Pro francouzského generála není nic nemožné. Všechno jde, když se chce," reagoval Georgelin na pochybnosti o tom, zda je možné rekonstrukci Notre-Dame zvládnout do pěti let, jak uložil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zahájení stavebních prací je však stále poměrně daleko a jistě mu bude předcházet živá debata o podobě zrekonstruovaného chrámu. V těchto dnech se pod místy, kde ještě před měsícem stála ikonická centrální věžička katedrály, pohybuje pouze dálkově ovládaný stroj a probírá se hromadou spadlého dřeva a kamení. Pro vyšetřovatele by práce pod klenbou hlavní lodě nebyla bezpečná, řekla deníku Le Croix členka francouzského sdružení architektů specializujících se na historické stavby Charlotte Hubertová.

"Archeologové a Laboratoř pro výzkum historických památek (LRMH) je třídí a číslují (trosky). Necháváme si všechno, i velmi zničené kousky. Nic nejde do koše," popsala proces Hubertová.

Důkladně se zkoumají všechny pozůstatky trámů a kamenné klenby, píše televize BFM TV. Snahou je zjistit, co se s nimi stalo a v jakém pořadí, což by mohlo odborníky dovést k přesnému místu vzniku požáru. Vyšetřování bude dlouhé a komplikované, citoval Le Croix vyjádření pařížské prokuratury.

"Vyšetřování po požáru jsou pro policii jedněmi z nejtěžších," řekl deníku Le Parisien bývalý pracovník centrální vědecké laboratoře pařížské policie Jean-Luc Geronimi. Další expert Frédéric Meynier dodává, že ačkoli byla jistě spousta indícií ztracena, "stále můžeme některé objevit, protože existuje málo materiálů, které mohou spustit a živit takový požár".

Francouzské úřady podle médií stále k požáru Notre-Dame přistupují jako k nezaviněnému. Kromě toho však prokuratura žádnou hypotézu nevylučuje. Podle BFM TV se vyšetřovatelé nejvíce přiklánějí k verzi o zkratu v elektrických obvodech výtahů, které používali dělníci při stavbě lešení kolem centrální věžičky. Média hovoří také o nalezených nedopalcích cigaret či o možné závadě na elektrickém vedení u zvonů kostela, jejich spojitost s vypuknutím požáru je ale podle všeho méně pravděpodobná.

Vedle vyšetřování jsou také v plném proudu stabilizační práce na katedrále. "Postoupili jsme ke zpěvňování severního a západního štítu. Do finále jdou práce na tom jižním... Velkým úkolem je teď pro nás zjistit stav vysoké klenby," řekla architektka Hubertová. Strop, který neustále sledují snímače, se prý nehýbe, ale jeho pevnost stále nelze potvrdit.

Statické zabezpečování katedrály se podle Hubertové protáhne do léta a nedávno nataženou plachtu po této fázi nad chybějící částí střechy nahradí "velký deštník". "Otázka architektonického konkurzu je něco jiného, na něj přijde řada později," dodává.

Pětiletou lhůtu pro obnovu katedrály vidí Hubertová jako krátkou, ale "stimulující". "Památku potkalo velmi vážné neštěstí, ale je to neštěstí, které budeme schopni opravit," uzavírá.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace v Řecku se zvrtly v násilnosti, policie pozatýkala 32 lidí

18.11.2019 12:56 Řecká policie zatkla 32 lidí kvůli násilnostem po nedělním průvodu na počest obětí krvavě…

Konec liberální migrační politiky Merkelové? Německo zřejmě čeká velká…

18.11.2019 12:00 NÁZOR - Poválečná německá politika má pověst umírněné, konsensuální a do značné míry jednotvárné,…

Fraška v Británii: Rozmyslí si veřejnost brexit?

18.11.2019 11:32 S Velkou Británií to jde takříkajíc z kopce. Neúspěšné pokusy o vystoupení z EU jí vedou k dalším…

Češi dali na Letné Babišovi ultimátum. Musí si vybrat, píše slovenský tisk

18.11.2019 09:51 Český premiér Andrej Babiš dostal k výročí sametové revoluce ultimátum, píše dnes slovenský tisk k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama