Mají mít Romové strach? Extremistická strana zakládá polovojenskou skupinu

Maďarská krajně pravicová strana Naše vlast zakládá uniformovanou "sebeobranou skupinu", která podle agentury AP připomíná před několika lety zakázanou Maďarskou gardu. Ta slovně napadala menšiny žijící v Maďarsku, zejména Romy.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Romové
doporučujeme

László Toroczkai, šéf strany Naše vlast, tvrdí, že nově vytvořená Národní legie se v první řadě zaměří na "ochranu tradic" a výuku základních vojenských dovedností. Prý také přijde na pomoc v případě přírodních katastrof a bude podporovat lidi, kteří čelí nucenému vystěhování ze svých domovů. Zakládací obřad Národní legie je naplánovaný na 1. června v Segedíně (Szeged).

Maďarskou gardu založenou nacionalistickým Hnutím za lepší Maďarsko (Jobbik) nařídil rozpustit soud v roce 2009. Tato polovojenská organizace podnikala pochody do osad obývaných menšinami, vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žijí maďarské menšiny.

Toroczkai popírá, že by Národní legie byla nástupkyní Maďarských gard, chce ale podle pokračovat v "jejich idealismu a obětavé pomoci". Národní legie také podle něho bude zastřešovat podobné skupiny a prý má promyšlené právní strategie, které využije, pokud se ji maďarské úřady pokusí rozbít.

Toroczkai stranu Naše vlast založil loni poté, co neuspěl ve volbě předsedy Jobbiku s umírněnějším Tamásem Sneiderem. Toroczkai proslul jako odpůrce Trianonské smlouvy, která po první světové válce stanovila nové hranice maďarského státu a připravila zemi o desítky procent jejího území. Toroczkai tvrdí, že jeho strana i přes policejní zákaz plánuje na příští týden pochod ve městě Törökszentmiklós na východě země, kde jistý Rom čelí podezření, že zbil několik lidí, aniž by ho nějak vyprovokovali. Šéf Naší vlasti řekl, že strana se proti zákazu odvolala u soudu a že pochod se v nějaké formě bude konat, i kdyby s odvoláním neuspěla.

Vince Száva z organizace bojující za práva menšin EKE vznik Národní legie odsoudil a řekl, že doufá, že ji úřady rozpustí.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V institucích EU má zmatek i Babiš. Náš průvodce Vám pomůže je rozeznat

23.05.2019 15:18 V průzkumech veřejného mínění v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu se ukazuje, že Češi…

Nad Británií se stahují mračna, o brexitu se v červnu hlasovat nebude

23.05.2019 14:54 Aktualizováno Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě s Evropskou…

Kickl zkritizoval rakouského prezidenta za postup v krizi, média ho naopak…

23.05.2019 14:48 Člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl, který ve středu přišel o funkci ministra vnitra,…

Le Penová musí zaplatit 300 000 Eur za zaměstnání fiktivní asistentky

23.05.2019 14:05 Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama