Audit k Babišově střetu zájmů? Evropská komise zatím nemá výsledky

Vyhodnocení auditu Evropské komise, který se začátkem roku odehrál na českých úřadech kvůli nejasnostem kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, dosud není hotovo. ČTK to sdělil mluvčí komise s tím, že se komise k termínu, o němž hovoří česká média, nezavázala. Komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger v polovině dubna za zavřenými dveřmi kontrolního výboru europarlamentu uvedl, že první dvě z několika auditních zpráv by měla česká strana dostat v polovině května k vyjádření, třetí pak bude zřejmě ještě o něco později. Piráti dnes požádali, aby zprávu zveřejnila česká vláda.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

Podle mluvčího komise ale dosud audit není hotov. "V současnosti sebrané materiály prochází analýzou při plném respektu k procedurám auditu," sdělil mluvčí ČTK. Až dorazí výsledky posouzení do Prahy, bude mít Česko dva měsíce na reakci.

"Ačkoliv v uplynulých měsících Evropská komise stanovila mnoho termínů, kdy měly být zveřejněny závěry ke střetu zájmů premiéra i výsledky auditu, který probíhal mimo jiné i ve společnosti Agrofert, k jejich dodržení nedošlo. Proto Piráti nyní vyzývají vládu, aby v této věci zaujala transparentní postoj a zajistila zveřejnění výsledků auditu sama," uvedli Piráti v tiskové zprávě. Současně Piráti podle předsedy Ivana Bartoše stále čekají na odpověď od Evropské komise ve věci výzvy z důvodu její nečinnosti. "Nerad bych obviňoval Evropskou komisi z její neprofesionality, ale nemůžu se zbavit pocitu, že komise hraje zbytečnou zdržovací taktiku z důvodu blížících se voleb do Evropského parlamentu,” uvedl Bartoš.

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš, jehož Hnutí Ano je favoritem nadcházejících Evropských voleb, jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.

Na základě popudu TI začala Evropská komise situaci prověřovat. Její právní služba už loni na podzim došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích.

Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) počátkem května uvedl, že otázka možného střetu zájmů českého premiéra je pro Evropskou komisi "absolutní prioritou" kvůli ochraně evropského rozpočtu. Zopakoval, že služby komise nyní "pečlivě vyhodnocují" výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v ČR prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v Katalánsku gradují, do Barcelony míří "pochody svobody"

16.10.2019 21:43 Aktualizováno V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího…

Premiér Johnson řeší další překážku. Právník mu chce bránit v předložení…

16.10.2019 21:21 Britský právník Jolyon Maugham, který je bojovníkem proti brexitu, oznámil, že má v plánu zabránit…

Trump nastínil možné řešení neshod s EU, mluvil o clech

16.10.2019 21:07 Spojené státy by zavedením dodatečných cel na dovoz evropského zboží mohly okamžitě vyřešit své…

Brexit se dnes nevyřeší, zní z Velké Británie

16.10.2019 20:47 Podle nejmenovaného britského vládního zdroje se dnes brexitovou dohodu s Evropskou unií nepodaří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama