Česko v ohrožení? Moody's varuje před dopadem demografických změn

Mezinárodní ratingová agentura Moody's varuje před důsledky výrazných demografických změn v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku během příštích dvou desetiletí. Ve své dnešní zprávě poukazuje na rychlé stárnutí populace a klesající počet obyvatel v produktivním věku v tomto regionu. Nejvíce je podle Moody's dopadům stárnutí populace vystavena Česká republika, která je však na tento vývoj zároveň nejlépe připravena.

Přidejte svůj názor

Moody´s, ratingová agentura
doporučujeme

Celková populace v Česku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku podle Moody's do roku 2040 klesne zhruba o 2,5 milionu na 61 milionů, zatímco počet lidí v produktivním věku se sníží o pět milionů.

Moody's upozorňuje, že tempo růstu populace a věkové složení obyvatelstva ovlivňuje nejen hospodářský růst, ale také veřejné finance či zdravotní péči. Agentura předpokládá, že podíl počtu obyvatel ve věku 65 a více let k počtu obyvatel ve věku 15 až 64 let se v České republice do roku 2040 zvýší zhruba na 42 procent z předloňských 28,7 procenta.

Populace v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku je podle agentury sice mladší, než činí průměr Evropské unie, ale stárne rychlejším tempem.

"To v příštích dvaceti letech povede k dramatickému posunu v demografii regionu," uvedl Vincent Allilaire, který je jedním z autorů zprávy Moody's. "V důsledku toho budou podmínky na trhu práce ještě napjatější, což bude omezovat hospodářský růst těchto zemí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad Británií se stahují mračna, o brexitu se v červnu hlasovat nebude

23.05.2019 14:54 Aktualizováno Britský parlament nebude v prvním červnovém týdnu hlasovat o zákonu o brexitové dohodě s Evropskou…

Kickl zkritizoval rakouského prezidenta za postup v krizi, média ho naopak…

23.05.2019 14:48 Člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl, který ve středu přišel o funkci ministra vnitra,…

Le Penová musí zaplatit 300 000 Eur za zaměstnání fiktivní asistentky

23.05.2019 14:05 Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová…

Mayová byla zahnána do kouta, v pátek podá rezignaci, píší britské noviny

23.05.2019 12:59 Aktualizováno Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama