Německo bude až do konce roku 2030 prověřovat spolupráci politiků se Stasi

Německo bude až do konce roku 2030 prověřovat, jestli politici nebo uchazeči o vysoké posty ve státní správě nepracovali v minulosti pro východoněmeckou tajnou službu Stasi, nebo s ní alespoň nespolupracovali. Příslušnou novelu zákona, jehož platnost měla původně vypršet koncem letošního roku, dnes odhlasovala německá vláda. Schválit ji ještě musí parlament, což by ale neměl být problém.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Německo, ilustrační foto
doporučujeme

"Pachatelé ze Stasi nepatří ani dnes na zodpovědné pozice v demokracii," shrnuje hlavní důvod vzniku novely Katrin Buddeová ze sociální demokracie (SPD). "Bezpráví zůstává bezprávím. I 30 let po mírumilovné revoluci trpí mnoho lidí následky zvůle, špiclování a represe v NDR," poznamenává zase poslankyně koaliční konzervativní unie CDU/CSU Elisabeth Motschmannová.

Poněkud jiný názor na novelu má politička opoziční Levice Birke Bullová-Bischoffová, podle níž je sice důležité vypořádat se s minulostí Stasi, zákonná úprava ale lidi dělí na dobré a na špatné, na vinné a nevinné.

Ani odpor této strany však nemůže zabránit tomu, aby norma ve Spolkovém sněmu prošla pohodlnou většinou, zvlášť když s ní žádná další strana nemá problém.

Ještě loni úřady podle televize ARD na práci pro Stasi, nebo spolupráci s ní prověřovaly 167 zaměstnanců veřejné služby a 495 zvolených politiků. V roce 2030 už podle Buddeové takové žádosti sotva budou, a další prodloužení platnosti zákona, který hovoří o "skupinách osob, jež jsou činné v politicky nebo společensky významné pozici", tak už nebude třeba.

Německá vláda dnes také vyslovila souhlas s tím, aby oběti politiky komunistického režimu Německé demokratické republiky (NDR) mohly snadněji žádat o odškodnění. Týkat se to má například lidí, kteří kvůli protirežimním aktivitám svých rodičů museli vyrůstat v dětských domovech.

Také v Česku existují zákony, jež zakazují lidem, kteří pracovali pro komunistickou Státní bezpečnost (StB), nebo s ní spolupracovali, výkon funkcí ve státní správě, veřejnoprávních médiích či justici. Takzvané lustrační zákony se vztahují i na lidi, kteří se angažovali v okresních výborech komunistické strany, v Lidových milicích nebo studovali alespoň tři měsíce na vysokých školách někdejší sovětské tajné policie KGB.

Ministři ale negativní lustrační osvědčení podle služebního zákona mít nemusí. Nemá ho ani premiér Andrej Babiš (ANO), který byl veden jako agent Státní bezpečnosti. Vědomou spolupráci s StB sice odmítá, u soudů ale se svými námitkami neuspěl.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směr-SD chce vyhrát volby na Slovensku, spolupráci s Kotlebou odmítá

07.12.2019 13:03 Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) chce vyhrát nadcházející…

Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

07.12.2019 12:53 Předseda francouzské centristické strany MoDem François Bayrou byl v pátek večer obviněn, že se…

Útok na London Bridge: Boris Johnson naprosto ignoruje, co se děje?

07.12.2019 12:00 Předseda britské vlády Boris Johnson se snaží vyhnout otázkám ohledně dopadu úsporných opatření na…

Počet obětí po výbuchu domu v Prešově stoupl na sedm, není konečný

07.12.2019 11:29 Nejméně sedm obětí si vyžádal páteční výbuch a požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě ve slovenském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama