Nastavil si Soudní dvůr EU správně mušku? Rakouský ministr nesouhlasí s verdiktem soudu ohledně uprchlíků

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl dnes vyjádřil údiv nad úterním verdiktem Soudního dvora EU, podle něhož ani pachatelé trestných činů mezi uprchlíky nemohou být z Evropské unie vyhoštěni. Kickl na zasedání unijní rady v Lucemburku řekl, že dopady rozhodnutí soudu důkladně prostuduje, ale že nevidí žádný důvod ke změně svého kurzu, uvedla agentura APA.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Herbert Kickl
doporučujeme

Podle Kickla, který je ministrem za protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), se nabízí otázka, kdo je tady vlastně chráněn - zda obyvatelstvo, nebo pachatelé trestných činů. "Nejsem si jist, jestli si Soudní dvůr EU správně nastavil mušku," řekl Kickl.

Rozhodnutí, že pachatelé závažných trestných činů nadále požívají ochranný status, a tím i sociální dávky, "je velmi vzdálené tomu, co očekávají lidé," poznamenal rakouský politik.

Na Soudní dvůr EU se obrátily soudy z České republiky a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v úterý konstatoval, že uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být z Evropské unie vyhoštěni ani za předpokladu, že v unii spáchali závažný trestný čin. V odůvodnění soud uvedl, že odepření či odejmutí práva na azyl nemá vliv na nárok na ochranu poskytovanou na základě Ženevské konvence či Listiny základních práv EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rok 1989 změnil svět?

13.11.2019 16:30 Je tomu už 30 let, co se zhroutila berlínská zeď, betonové monstrum, které rozdělilo německou…

Nizozemí bojuje s emisemi. Zavádí opatření, které řidiče zřejmě nepotěší

13.11.2019 16:07 Nizozemsko celostátně sníží maximální rychlostní limit na 100 kilometrů v hodině v rámci opatření,…

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 15:50 Aktualizováno Dnešní srážku nákladního auta a autobusu na jihu Slovenska nepřežilo 12 osob a dalších 17 utrpělo…

Juncker podstoupil riskantní operaci, hrozilo mu vykrvácení

13.11.2019 15:46 Operace předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera kvůli aneurysmatu proběhla v úterý dobře,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama