Protiimigrační AfD se bude soudit kvůli pokutě za nelegální financování

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se bude soudně bránit dvojici pokut ve výši přes 400.000 eur (10,3 milionu korun), které dostala od správy Spolkového sněmu za nelegální financování. Zástupci nejsilnější opoziční strany, které v posledních měsících zřejmě i v důsledku finančního skandálu o něco klesla podpora voličů, to dnes oznámili v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

AfD (Euroskeptická strana Alternativa pro Německo)
doporučujeme

AfD, kterou řada odborníků považuje za pravicově populistickou až radikální, dostala od správy parlamentu pokuty ve výši 269.400 eur a 133.500 eur kvůli nelegální podpoře ze strany švýcarské firmy Goal AG.

Jeden z případů se týkal dokonce předsedy strany Jörga Meuthena. Švýcarská společnost před zemskými volbami v Bádensku-Württembersku v roce 2016, v nichž byl Meuthen lídrem kandidátky, AfD vypomohla službami za 89.800 eur (2,3 milionu korun). Tyto peníze firma podle Meuthena obdržela od deseti různých osob, jejichž jména ale prý nemůže zveřejnit.

I kvůli tomu, že německé strany nemohou přijímat peníze od dárců, kteří nejsou občany Evropské unie, vyměřila správa parlamentu AfD pokutu ve výši trojnásobku podpory ze strany švýcarské firmy.

Protestní strana tento krok považuje za politicky motivovaný a tvrdí, že věcné plnění ze strany švýcarské společnosti nelze považovat za dar ve smyslu zákona o politických stranách.

O sporu bude rozhodovat správní soud v Berlíně.

AfD, která je třetí nejsilnější stranou v parlamentu, má podle aktuálních průzkumů podporu kolem 13 procent voličů. Svého času se pohybovala i mezi 15 a 16 procenty.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda v domově důchodců. Podezřelé je 102 let

24.05.2019 06:47 Policie ve Francii vyšetřuje vraždu v domově pro seniory, z níž je podezřelá 102letá klientka…

Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

24.05.2019 05:45 Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení…

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

23.05.2019 21:52 Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla v dnešních…

"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na…

23.05.2019 20:14 Aktualizováno Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama