Neměcký salafista byl podminečně propuštěn z vězení

Sven Lau, který v uplynulých letech patřil mezi nejznámější salafistické kazatele v Německu, byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za napomáhání teroristické organizaci. Oznámil to dnes mluvčí soudu v západoněmeckém Düsseldorfu. Příslušný soudní senát podle něj předpokládá, že Lau už žádné trestné činy páchat nebude.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sven Lau (salafista)
doporučujeme

Předloni v červenci düsseldorfský soud Laua odsoudil k pěti a půl roku za mřížemi. Včetně doby, kterou strávil ve vyšetřovací vazbě, si odpykal dvě třetiny trestu.

Lau, který vyrůstal v katolické rodině a k islámu konvertoval před dvaceti lety, byl odsouzen kvůli finanční i materiální podpoře teroristické organizace Jamwa. Ta úzce spolupracovala s teroristickou organizací Islámský stát (IS), která svého času ovládala značnou část Sýrie a Iráku. Do války v Sýrii tento bývalý hasič z Mönchengladbachu také naverboval dva mladé bojovníky z Německa.

Soud v Düsseldorfu si před rozhodnutím o podmínečném Lauově propuštění nechal vypracovat posudky od zástupce věznice, kde si tento muž odpykával trest, i od představitelů programu na převýchovu islamistů. Jejich autoři tvrdí, že "Sven Lau po několikaletém pobytu ve vězení nebude páchat další trestné činy. Od svých, původně radikálně islamistických názorů se jasně distancoval".

Salafismus hlásá fundamentalistickou verzi islámu.

DPA uvádí, že podmínky Lauova propuštění jsou přísné. V příštích pěti letech bude muset hlásit své bydliště, má zakázáno se stýkat s určitými lidmi a chodit na určitá místa, musí se účastnit převýchovného programu pro islamisty a být v kontaktu s pracovníkem probační služby.

Lau se v Německu "proslavil" i svými provokacemi. Ve Wuppertalu na podzim 2014 založil "policii šaría". Spolu s dalšími muži v oranžových vestách v jedné z městských částí monitoroval ulice a místní nabádal, aby přestali hrát na automatech, pít alkohol nebo poslouchat hudbu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko eviduje přes 27 tisíc úmrtí s covidem-19

27.05.2020 17:44 Španělsko nyní eviduje 27.118 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, oznámilo tamní…

Europoslanci vítají plán obnovy a chtějí nové příjmy rozpočtu

27.05.2020 17:23 Převážně pozitivně hodnotili dnes poslanci Evropského parlamentu návrh fondu na obnovu ekonomik,…

Policisté zadrželi 26 lidí kvůli smrti migrantů v kamionu u Londýna

27.05.2020 17:19 Celkem šestadvacet lidí zadrželi policisté v Belgii a ve Francii při raziích, které souvisely s…

Prosazení plánu EU na obnovu ekonomik může být podle expertů složité

27.05.2020 17:17 Návrh Evropské komise na obnovu evropských ekonomik je podle analytiků třeba vnímat jako začátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy