Neměcký salafista byl podminečně propuštěn z vězení

Sven Lau, který v uplynulých letech patřil mezi nejznámější salafistické kazatele v Německu, byl podmínečně propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za napomáhání teroristické organizaci. Oznámil to dnes mluvčí soudu v západoněmeckém Düsseldorfu. Příslušný soudní senát podle něj předpokládá, že Lau už žádné trestné činy páchat nebude.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sven Lau (salafista)
doporučujeme

Předloni v červenci düsseldorfský soud Laua odsoudil k pěti a půl roku za mřížemi. Včetně doby, kterou strávil ve vyšetřovací vazbě, si odpykal dvě třetiny trestu.

Lau, který vyrůstal v katolické rodině a k islámu konvertoval před dvaceti lety, byl odsouzen kvůli finanční i materiální podpoře teroristické organizace Jamwa. Ta úzce spolupracovala s teroristickou organizací Islámský stát (IS), která svého času ovládala značnou část Sýrie a Iráku. Do války v Sýrii tento bývalý hasič z Mönchengladbachu také naverboval dva mladé bojovníky z Německa.

Soud v Düsseldorfu si před rozhodnutím o podmínečném Lauově propuštění nechal vypracovat posudky od zástupce věznice, kde si tento muž odpykával trest, i od představitelů programu na převýchovu islamistů. Jejich autoři tvrdí, že "Sven Lau po několikaletém pobytu ve vězení nebude páchat další trestné činy. Od svých, původně radikálně islamistických názorů se jasně distancoval".

Salafismus hlásá fundamentalistickou verzi islámu.

DPA uvádí, že podmínky Lauova propuštění jsou přísné. V příštích pěti letech bude muset hlásit své bydliště, má zakázáno se stýkat s určitými lidmi a chodit na určitá místa, musí se účastnit převýchovného programu pro islamisty a být v kontaktu s pracovníkem probační služby.

Lau se v Německu "proslavil" i svými provokacemi. Ve Wuppertalu na podzim 2014 založil "policii šaría". Spolu s dalšími muži v oranžových vestách v jedné z městských částí monitoroval ulice a místní nabádal, aby přestali hrát na automatech, pít alkohol nebo poslouchat hudbu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál s nahrávkou: Stracheho v čele FPÖ nahradí Hofer

19.05.2019 21:24 Předsedou Svobodné strany Rakouska (FPÖ) byl podle očekávání jmenován Norbert Hofer. O tom, že ve…

Při nehodě autobusu u Lipska zemřel nejméně jeden člověk, 13 dalších bylo…

19.05.2019 20:16 Nejméně jeden člověk přišel dnes o život a přinejmenším 13 dalších utrpělo vážná zranění při nehodě…

Rakousko kvůli Stracheho nahrávce a vládní krizi čekají předčasné volby

19.05.2019 19:29 Rakousko čekají další předčasné parlamentní volby, nejspíše počátkem září. Po dnešní schůzce s…

Dokumenty StB odhalily tajemství: Britský poslanec Robinson prý špehoval…

19.05.2019 17:38 Aktualizováno Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson špehoval pro Československo. Tvrdí to podle listu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama