EU a její spojenci zastavili síť hackerů s desetitisíci oběťmi

Orgány Evropské unie společně s partnery ve Spojených státech, Gruzii nebo na Ukrajině zneškodnily globálně působící síť kyberzločinců, kteří cílili zejména na finanční instituce. Hackeři používali softwarový virus GozNym ve snaze ukrást kolem 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) více než 41.000 obětem, informovala v tiskové zprávě unijní agentura Europol.

Přidejte svůj názor

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Autorem škodlivého softwaru je podle Europolu osoba z ruského Orenburgu, zatímco v čele zločinecké organizace stál Gruzínec. Tento vůdce se údajně skrze "ruskojazyčná internetová kriminální fóra" spojil s komplici z Kazachstánu nebo Moldavska, kteří programem GozNym infikovali počítače obětí.

Útočníci toho dosáhli metodou známou jako phishing. Rozesílali e-maily tvářící se jako sdělení od legitimních podnikatelů, které obsahovaly odkaz na stránky, při jejichž návštěvě se do počítače stáhl vir. Europol popisuje GozNym jako "sofistikovaný malware pro odcizení údajů k internetovému bankovnictví".

Z tiskové zprávy Europolu není jasné, o kolik peněz hackeři své oběti skutečně připravili. Ve Spojených státech čelí deset členů zločinecké sítě obvinění mimo jiné ze spiknutí s cílem ukrást peníze z účtů a "vyprat" tyto prostředky skrze americké a jiné účty patřící obžalovaným. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v této souvislosti stále pátrá po pětici ruských občanů, kteří se prý podíleli na okrádání obětí v USA o miliony dolarů.

Při mezinárodní operaci proti hackerské síti pomáhaly Europolu kromě FBI také orgány Německa, Bulharska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny. V posledních třech jmenovaných zemích už bylo rovněž zahájeno trestní stíhání podezřelých.

"Tato operace ukazuje, jak může mezinárodní snaha sdílet důkazy a zahajovat trestní stíhání vést k úspěšným zásahům v několika zemích," uvedla unijní agentura pro boj proti organizovanému zločinu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší problém Evropy? Na brexit a populisty zapomeňte, naznačuje…

28.01.2020 12:00 NÁZOR - Není divu, že Evropě se nedaří najít hlas, ale nikoliv z důvodu brexitu, vzestupu…

Koronavirus v Bavorsku. Němec se nakazil nečekaným způsobem, obavy…

28.01.2020 11:59 Němci nakaženému koronavirem je 33 let a daří se mu dobře. Nakazil se podle všeho od Číňanky, která…

Uprchlíci okupují Paříž. Úřady nechávají strhnout tábory, hned vzniknou…

28.01.2020 11:56 Aktualizováno Francouzští policisté dnes evakuovali 1436 migrantů z tábora na severovýchodním okraji Paříže.…

Slovenští dopravci obnovili blokády, týkají se 14 hraničních přechodů

28.01.2020 11:11 Aktualizováno Slovenští autodopravci dnes dopoledne obnovili blokády silničních hraničních přechodů pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama