Rakousko zakázalo školačkám nosit šátky. Muslimové se obrátí na ústavní soud

Zákaz nošení šátků na hlavu na základních školách, který ve středu schválil rakouský parlament, napadnou rakouští muslimové u ústavního soudu. Oznámil to dnes předseda rakouské muslimské náboženské obce (IGGÖ) Ümit Vural.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Muslimové
doporučujeme

Rakouští muslimové hovoří o diskriminaci a Vural o "černém dni pro demokracii". "Zákaz šátků na hlavu na základních školách teprve povede k segregaci a diskriminaci muslimských dívek," zdůraznil Vural.

V Rakousku žilo podle agentury Reuters v roce 2017 odhadem 700.000 muslimů, což je přibližně osm procent populace. Částečně jde o důsledek přistěhovalecké vlny z Turecka v 60. a 70. letech minulého století.

Ve středu pozdě večer zákon zakazující nošení šátků na hlavu ve školách schválili poslanci obou stran vládní koalice, tedy Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Mnozí muslimové jsou přesvědčeni, že jejich náboženství vyžaduje nošení šátků u dívek od puberty. Menší dívky je většinou nenosí. Nový zákaz se vztahuje na první stupeň základních škol, tedy na školačky do zhruba deseti let.

Rakouská vláda ohlásila plán zakázat šátky na základních školách už loni v dubnu. Zakázat je chce také ve školkách, ale ty provozují jednotlivé spolkové země, a krok by tedy vyžadoval změnu ústavy a dvoutřetinovou podporu v Národní radě.

Už v roce 2017 schválil rakouský parlament zákaz zahalování celé tváře na veřejnosti. Tehdy šlo o součást "integračního balíčku", který také konkretizoval způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžoval agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek. Šátky a závoje často nosí například muslimské ženy.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Johnson a herec Grant se opět střetli. Kvůli předvolebnímu klipu

10.12.2019 18:13 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson, jenž bude ve čtvrtečních volbách obhajovat svůj mandát, sehrál…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 17:47 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Nebezpečný Orbán? Jourová tepe Maďarsko, dostala ostrou odpověď

10.12.2019 17:05 Aktualizováno Maďarsko dnes nerozptýlilo obavy týkající se dodržování základních hodnot Evropské unie. Po svém…

Finsko má nejmladší premiérku světa. Sanna Marinová vyrůstala v "duhové…

10.12.2019 16:23 Novou předsedkyní finské vlády bude sociálnědemokratická politička Sanna Marinová, která v úřadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama