Německý Kiel vyhlásil stav klimatické nouze

Čtvrtmilionový severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze a po Kostnici a Ludwigslustu se stal třetím německým městem, které tak učinilo. Krok má vést k tomu, aby opatření směřující k ochraně klimatu měla v městském rozhodování vyšší prioritu než dosud.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německo - Kiel
doporučujeme

Rozhodnutí hlavního města spolkové země Šlesvicka-Holštýnska, které podpořili mimo jiné sociální demokraté (SPD), Zelení, Levice nebo liberálové (FDP), povede k tomu, že radnice při svých budoucích krocích bude vždy muset posuzovat i jejich klimatický dopad.

"Kiel se musí výrazně hlasitěji přihlásit k přísnější klimatické politice a nastartovat a prosadit všechny změny, které má ve své moci," stojí v usnesení, které má přispět k tomu, aby se město před rokem 2050 stalo klimaticky neutrální, pokud jde o emise oxidu uhličitého (CO2).

Opoziční strana Levice požaduje, aby vláda stav klimatické nouze vyhlásila i na celoněmecké úrovni.

Pro důslednější boj proti změnám klimatu se v úterý vyslovila také kancléřka Angela Merkelová (CDU), podle níž Německo musí hledat cesty, jak do roku 2050 neprodukovat více CO2, než se zemi daří kompenzovat, a to buď vysazováním nových stromů nebo uskladňováním oxidu uhličitého pod zem. Evropskou unii k dosažení klimatické neutrality ve stejném roce vyzvalo devět členských zemí, včetně Francie, Nizozemska či Belgie.

Stav klimatické nouze už vyhlásily i dva státy Británie a po ní také Irsko. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Irskou vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda v domově důchodců. Podezřelé je 102 let

24.05.2019 06:47 Policie ve Francii vyšetřuje vraždu v domově pro seniory, z níž je podezřelá 102letá klientka…

Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

24.05.2019 05:45 Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení…

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

23.05.2019 21:52 Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla v dnešních…

"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na…

23.05.2019 20:14 Aktualizováno Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama