Brexitová jednání v Británii¨po měsíci a půl ztroskotala

Jednání o kompromisní podobě brexitu mezi britskou vládou a hlavní opoziční stranou po měsíci a půl ztroskotala. Oznámil to dnes šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Rozhovory zašly nejdál, jak jen to bylo možné, ale nepodařilo se překonat vzájemné rozpory, napsal v dopise premiérce Therese Mayové vůdce opozice. Příčinou neúspěchu je podle něj i "rostoucí slabost a nestabilita" její vlády. Mayová v reakci hovořila o nejednotném pohledu labouristů na otázku nového referenda o brexitu. Podle britského tisku bude patrně následovat série průzkumných hlasování v parlamentu.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Corbyn z jednání s vládou vycouval den poté, co se premiérka Mayová dohodla s vlivnými poslanci Konzervativní strany, že v červnu předloží časový plán svého odchodu z pozice lídra konzervativců. Labouristický lídr vzkázal, že jeho strana tudíž "stále více pochybuje o schopnosti vlády dodržet jakoukoli kompromisní dohodu". "Postavení vlády je nyní ještě nejistější a její autorita uvadla," uvedl Corbyn.

Rozhovory mezi labouristy a konzervativci začaly před šesti týdny, když Mayová v parlamentu potřetí prohrála hlasování o brexitové dohodě, kterou dojednala s EU. Ke klíčovým labouristickým požadavkům a také nejspornějším bodům patřila trvalá celní unie mezi Británií a EU po brexitu, část opoziční strany se domáhala také nového brexitového referenda.

"Rozhovory byly konstruktivní a dosáhlo se pokroku. V některých oblastech jsme dokázali najít společnou řeč, ale jiné se ukázaly být problematičtější," hodnotila situaci předsedkyně vlády. "Zejména jsme nebyli schopni překonat to, že Labouristická strana nemá jednotné stanovisko ohledně toho, zda chce realizovat brexit, nebo vypsat druhé referendum, které by jej mohlo zvrátit," dodala.

Britští novináři si od začátku od jednání vlády s opozicí mnoho neslibovali, neboť bylo zjevné, že jakýkoli kompromis mezi Mayovou a Corbynem by znamenal ještě výraznější rozkol v obou hlavních politických stranách v Británii. "S včerejším (čtvrtečním) potvrzením Borise Johnsona, že se bude ucházet o pozici lídra konzervativců, byl tenhle týden vskutku plný překvapení," komentoval ironicky dnešní vývoj reportér televize Sky News Lewis Goodall.

Mayová chce nyní dojednané podmínky brexitu poslancům předložit znovu, tentokráte však formou speciálního zákona o "rozvodové dohodě". Klíčové hlasování o něm je naplánované na týden od 3. června. Podle informací ze čtvrtečního jednání Mayové se stranickými kolegy by měla premiérka naplánovat svůj odchod, ať už dopadne jakkoli. BBC dnes s odvoláním na své zdroje napsala, že pokud poslanci podmínky odchodu z EU opět nepodpoří, Mayová rezignuje.

Premiérka dnes potvrdila, že vláda také zvažuje uspořádat sérii hlasování, "abychom viděli, jestli nápady, které se objevily, mají většinovou podporu v Dolní sněmovně". Podle vládního dokumentu získaného moderátorem televize ITV Robertem Pestonem chce vláda tento plán uskutečnit příští týden.

Pokus o prolomení patové situace sérií "sondovacích" hlasování ale už letos britský parlament absolvoval a k řešení to nevedlo. Stejně tak se jako slepá ulička jeví strategie Mayové s předložením prováděcího zákona k brexitové dohodě. Jeho podporu už vyloučili někteří konzervativci a dnes také labouristický vůdce Corbyn.

"Téměř tři roky poté, co Spojené království v referendu poměrem 52 procent hlasů ku 48 odhlasovalo odchod z Evropské unie, stále není jasné, kdy, nebo zda vůbec opustí blok, do kterého vstoupilo v roce 1973," konstatuje agentura Reuters.

Novým termínem vystoupení je po dvou odkladech 31. říjen. Pokud se britské vládě podle očekávání v červnu opět nepodaří brexitovou dohodu ratifikovat, následná volba nového lídra Konzervativní strany by mohla celý proces na měsíc nebo dva zabrzdit a Británie by se tak na podzim opět ocitla pod časovým tlakem. Někteří poslanci a komentátoři zároveň varují, že povede-li nově konzervativce - a tím pádem i vládu - zastánce brexitu bez dohody, parlament tomuto scénáři nebude schopen zabránit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda v domově důchodců. Podezřelé je 102 let

24.05.2019 06:47 Policie ve Francii vyšetřuje vraždu v domově pro seniory, z níž je podezřelá 102letá klientka…

Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

24.05.2019 05:45 Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení…

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

23.05.2019 21:52 Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla v dnešních…

"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na…

23.05.2019 20:14 Aktualizováno Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama