Evropská unie otočila. Mayová jí nezajímá, ať klidně padne

Před rokem o půl bylo prioritou Evropské unie udržet britskou premiérku Theresu Mayovou u moci. Nyní však unijní představitelé už v soukromí přiznávají, že jim na politickém přežití Mayové už nezáleží tak jako dříve. Píše to agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Theresa Mayová
doporučujeme

Na summitu v Bruselu v říjnu 2017 šéfové vlád zbylých 27 unijních států skoro hodinu hovořili o Mayové, místo toho, aby se zabývali drobnými detaily rodící se brexitové dohody. Řada z nich vyjádřila obavy, že britskou premiérku z funkce vytlačí některý ze zastánců tvrdého brexitu, například tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Ještě pár měsíců později se evropští lídři snažili znít smířlivě, a Brusel, s cílem pomoci, ohlašoval každý malý pokrok v jednáních s velkou pompou.

Nyní, vyčerpaní a frustrovaní z toho, jaký kurz brexit ve Spojeném království nabral, se unijní činitelé v soukromí svěřují, že by je politický skon Mayové už tolik netrápil. Ve čtvrtek britští konzervativní zákonodárci premiérku přinutili, aby souhlasila se sestavením harmonogramu jejího odchodu z funkce.

Možnost, která nějaký čas budí hrůzu, tedy že se Johnson stane premiérem, nyní vypadá realisticky. Představa, že by v budoucnu museli vyjednávat s Johnsonem, ale unijní představitele, jak tvrdí, děsí, a viní mnohé v Bruselu z toho, že brexit způsobili.

Johnson už v 90. letech živil euroskeptismus svými přehnanými články o bruselské byrokracii, a jeho rozhodnutí na poslední chvíli podpořit v roce 2016 brexitovou kampaň pomohlo v referendu k vítězství zastánců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Evropští lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevřeně obvinili kampaň za brexit ze lhaní.

Mnozí unijní představitelé se obávají, že by se Johnson snažil znovu vyjednávat brexitovou dohodu a požadoval by po EU ústupky. To by podle nich vedlo k chaosu, nevraživosti, ještě více by to prodloužilo brexitovou nejistotu a způsobilo by to zhoršení vztahů.

Patovou situaci v britském parlamentu, který je rozdělen na ty, kteří se domnívají, že vyjednaná dohoda není dostatečným odtržením od unijních struktur, a na ty, kteří věří, že by veřejnost měla dostat možnost brexit odvolat, unijní činitelé sledují s překvapením a dávkou zoufalství. Domnívají se ale, že nemají šanci situaci ovlivnit.

Evropská komise, která vedla jednání se Spojeným královstvím, tvrdí, že si dala od brexitu pauzu a odmítá odpovídat na dotazy na toto téma, píše Bloomberg. Unijní představitelé očekávají, že se Mayové v červnu nepodaří získat v parlamentu podporu pro její dohodu a že nový předseda vlády bude požadovat další odklad brexitu od října, kdy ten současný vyprší. Zda na to sedmadvacítka přistoupí, zatím není jasné. V bruselských kuloárech se ale proslýchá, že se k tomu vlády členských států postaví s nelibostí, ale nakonec další odklad umožní.

V průběhu loňského roku, kdy se brexitová jednání přehoupla přes jejich původně plánovanou lhůtu, lídři unijních států postupně ztratili v Mayovou důvěru. Po listopadu, kdy Mayová a EU konečně vyjednaly dohodu, se vztahy ještě zhoršily, jelikož se britské premiérce v jejím parlamentu nepodařilo získat pro dokument potřebnou podporu.

Komentovat tento britský politický horor se pro mnoho unijních činitelů stalo koníčkem, i když se jej už třeba nesnaží pochopit. Při středeční debatě v Bruselu místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přirovnal Spojené království k populárnímu fantasy seriálu Hra o trůny, ve kterém se bojuje o moc. "Spojené království vypadá jako Hra o trůny na steroidech," poznamenal Timmermans.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směr-SD chce vyhrát volby na Slovensku, spolupráci s Kotlebou odmítá

07.12.2019 13:03 Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) chce vyhrát nadcházející…

Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

07.12.2019 12:53 Předseda francouzské centristické strany MoDem François Bayrou byl v pátek večer obviněn, že se…

Útok na London Bridge: Boris Johnson naprosto ignoruje, co se děje?

07.12.2019 12:00 Předseda britské vlády Boris Johnson se snaží vyhnout otázkám ohledně dopadu úsporných opatření na…

Počet obětí po výbuchu domu v Prešově stoupl na sedm, není konečný

07.12.2019 11:29 Nejméně sedm obětí si vyžádal páteční výbuch a požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě ve slovenském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama