Stoupenec krajní pravice chtěl zavraždit poslankyni, soud mu napařil doživotí

Třiadvacetiletý stoupenec krajní pravice Jack Renshaw, který se chystal mačetou zavraždit labouristickou poslankyni britského parlamentu, byl dnes odsouzen na doživotí. Ve vězení si odpyká nejméně 20 let, uvedla agentura Reuters. Renshaw se přiznal, že býval členem neonacistické organizace Národní akce, než byla zakázána jako teroristická organizace.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Národní akce byla postavena mimo zákon v roce 2016 jako první pravičácký spolek od druhé světové války, a to za schvalování vraždy jednačtyřicetileté labouristické poslankyně Jo Coxové. Tu týden před referendem o odchodu Británie z EU zavraždil na ulici osamělý přívrženec nacistů, později odsouzený na doživotí bez možnosti propuštění na svobodu.

Renshaw dříve u soudu přiznal, že si koupil mačetu s úmyslem zabít osmašedesátiletou poslankyni Rosie Cooperovou, která podle neonacistů podporuje imigraci. Vraždu podle žalobců připravoval jako úder proti "židy kontrolovanému státu", který utlačuje bělochy. Cooperovou viděl jako zrádkyni, zasluhující si smrt jako reprezentantka falešné demokracie.

Renshawovým úmyslem byl podle žalobkyně nejen útok na političku, ale i pomsta policistce Victorii Hendersonové, která ho po zatčení vyslýchala. Po zavraždění Cooperové chtěl zajmout několik lidí a požadovat, aby za ním byla poslána Hendersonová, kterou měl v plánu zabít.

"Je mým nejhlubším přáním, aby tento případ byl poslední, kdy je veřejný činitel ohrožen na životě kvůli tomu, že prostě dělá svou práci," uvedla Cooperová v prohlášení. "Věřím, že se dnes spravedlnosti dostalo zadost. Nikoliv pro mě osobně, ale pro každého poslance a veřejného činitele a pro náš demokratický způsob života, poskytující výsadu svobody projevu bez obav z násilné odplaty."

Renshaw byl loni v jiném soudním procesu odsouzen na 16 měsíců do vězení za sexuální delikty na dětech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Směr-SD chce vyhrát volby na Slovensku, spolupráci s Kotlebou odmítá

07.12.2019 13:03 Nejsilnější slovenská vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) chce vyhrát nadcházející…

Macronův spojenec byl obviněn v kauze fiktivních asistentů

07.12.2019 12:53 Předseda francouzské centristické strany MoDem François Bayrou byl v pátek večer obviněn, že se…

Útok na London Bridge: Boris Johnson naprosto ignoruje, co se děje?

07.12.2019 12:00 Předseda britské vlády Boris Johnson se snaží vyhnout otázkám ohledně dopadu úsporných opatření na…

Počet obětí po výbuchu domu v Prešově stoupl na sedm, není konečný

07.12.2019 11:29 Nejméně sedm obětí si vyžádal páteční výbuch a požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě ve slovenském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama