Stoupenec krajní pravice chtěl zavraždit poslankyni, soud mu napařil doživotí

Třiadvacetiletý stoupenec krajní pravice Jack Renshaw, který se chystal mačetou zavraždit labouristickou poslankyni britského parlamentu, byl dnes odsouzen na doživotí. Ve vězení si odpyká nejméně 20 let, uvedla agentura Reuters. Renshaw se přiznal, že býval členem neonacistické organizace Národní akce, než byla zakázána jako teroristická organizace.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Národní akce byla postavena mimo zákon v roce 2016 jako první pravičácký spolek od druhé světové války, a to za schvalování vraždy jednačtyřicetileté labouristické poslankyně Jo Coxové. Tu týden před referendem o odchodu Británie z EU zavraždil na ulici osamělý přívrženec nacistů, později odsouzený na doživotí bez možnosti propuštění na svobodu.

Renshaw dříve u soudu přiznal, že si koupil mačetu s úmyslem zabít osmašedesátiletou poslankyni Rosie Cooperovou, která podle neonacistů podporuje imigraci. Vraždu podle žalobců připravoval jako úder proti "židy kontrolovanému státu", který utlačuje bělochy. Cooperovou viděl jako zrádkyni, zasluhující si smrt jako reprezentantka falešné demokracie.

Renshawovým úmyslem byl podle žalobkyně nejen útok na političku, ale i pomsta policistce Victorii Hendersonové, která ho po zatčení vyslýchala. Po zavraždění Cooperové chtěl zajmout několik lidí a požadovat, aby za ním byla poslána Hendersonová, kterou měl v plánu zabít.

"Je mým nejhlubším přáním, aby tento případ byl poslední, kdy je veřejný činitel ohrožen na životě kvůli tomu, že prostě dělá svou práci," uvedla Cooperová v prohlášení. "Věřím, že se dnes spravedlnosti dostalo zadost. Nikoliv pro mě osobně, ale pro každého poslance a veřejného činitele a pro náš demokratický způsob života, poskytující výsadu svobody projevu bez obav z násilné odplaty."

Renshaw byl loni v jiném soudním procesu odsouzen na 16 měsíců do vězení za sexuální delikty na dětech.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda v domově důchodců. Podezřelé je 102 let

24.05.2019 06:47 Policie ve Francii vyšetřuje vraždu v domově pro seniory, z níž je podezřelá 102letá klientka…

Hrůzné činy? Pro teroristy z IS jedině "hybridní mezinárodní trestní soud"

24.05.2019 05:45 Nizozemsko vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby podpořila zřízení zvláštního tribunálu pro souzení…

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

23.05.2019 21:52 Nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD) uspěla v dnešních…

"Odepřeli mi hlasovat". Občané EU žijící v Británii si stěžují na…

23.05.2019 20:14 Aktualizováno Stovky občanů Evropské unie žijících v Británii měly dnes problémy ve volebních místnostech, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama