Poslední dny Theresy Mayové: Kdo jsou její možní nástupci? Přinášíme první jména vyzyvatelů

Osud Theresy Mayové, premiérky Spojeného království, by měl být v průběhu června zpečetěn. Zatímco je tlačena členy své Konzervativní strany, aby stanovila časový harmonogram k volbě nového vůdce toryů, kandidáti se již zvolna objevují na horizontu, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Theresa Mayová v Parlamentu Velké Británie
doporučujeme

Theresa May se rozhodla znovu předložit Parlamentu svou dohodu o vystoupení z Evropské unie (EU), která již byla od ledna 2019 třikrát zamítnuta. I když byla v případě ratifikace textu odhodlána k odchodu, předsedkyně vlády se rovněž rozhodla k odstoupení v případě svého nezdaru.

„Dohodli jsme se, že se sejdeme po druhém čtení zákona (hlasování začátkem června), abychom se dohodli na harmonogramu volby nového vůdce Konzervativní strany, " řekl Graham Brady, předseda výboru 1922, který sdružuje zasloužilé pohlaváry Konzervativní strany, agentuře.

Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, je zatím první, kdo oficiálně potvrdil svou kandidaturu na pozici premiérky Mayové, již ve čtvrtek 16. května. Ostatní potenciální kandidáti, poznamenává agentura, by mohli vyhlásit svou kandidaturu v následujících týdnech.

Boris Johnson

Bývalý starosta Londýna byl jednou z nejvýraznějších osobností, které spojily svůj postoj s vítězstvím brexitu v červnovém referendu 2016, z něhož dnes, jak uvádí AFP, stále čerpá velkou část své legitimity. Ačkoliv byl jmenován ministrem zahraničí, nepřestal kritizoval strategii premiérky Mayové při jednáních s Bruselem, než opustil vládu, aby dal jasně najevo svůj odpor vůči EU. Kvalifikovaný a charismatický politik, přezdívaný Bojo, je ve věku 54 let velmi populární mezi aktivisty, ale méně již mezi svými vrstevníky, kteří ho viní za jeho časté přešlapy a jistý diletantismus.

Andrea Leadsomová

Ministryně parlamentních vztahů prohrála svůj zápas o premiérský post v roce 2016 s Theresou Mayovou. Velká obdivovatelka Margaret Thatcherové, Andrea Leadsomová, jež završila věk 55 let, strávila tři desetiletí v londýnském City, kde pracovala pro Barclays Bank.

Proslavila se během kampaně o referendum v červnu 2016, kdy byla státní tajemnicí pro energetiku, svými pozoruhodnými intervencemi během televizních debat, při nichž vášnivě obhajovala opouštění EU, aniž by sama opustila svůj klid a úsměv. Agentura AFP je hodnotí jako možnou kandidátku, jež by mohla získat konsenzus.

Michael Gove

Ministr životního prostředí a obhájce plastů. Euroskeptický politik byl ve svém věku 51 let, vnímán jako zástupce brexitu v Mayové vládě. Podporovatel Borise Johnsona během kampaně v referendu v roce 2016, odstoupil ze své podpory v okamžiku, kdy se Johnson připravoval na převzetí vlády, aby představil svou vlastní kandidaturu.

Gove byl nakonec sám vyloučen hlasováním členů vlastní strany. Pokud vyhlásí svou kandidaturu, může být vnímán jako člověk, který dokáže získat zejména díky flexibilitě svých vlastních pozic, soudí AFP.

Jeremy Hunt

Ministr zahraničních věcí, nyní ve věku 52 let, podporoval v roce 2016 zůstání Spojeného království v EU, než změnil názor, neboť byl podle svých slov zklamaný bruselským „arogantním" přístupem k jednáním.

Bývalý podnikatel, který hovoří plynně po japonsky, si získal pověst vůdce, který se nebojí výzev, protože šest let stál na čele veřejné zdravotnické služby (NHS), kdy jako ministr zdravotnictví dokázal čelit hluboké krizi svého resortu.

Dominic Raab

Dominik Raab, který byl jmenován ministrem brexitu v červenci, odstoupil o čtyři měsíce později, když nesouhlasil s dohodou Theresy Mayové o odchodu Velké Británie EU. Podle něj byla dohoda Mayové s Bruselem špatná „pro britskou ekonomiku a demokracii". Mohl by být premiérem?

„Nikdy, neříkej nikdy," tvrdí tento ultra-liberální poslanec, jenž ve věku 45 patří k těm nejčistším euroskeptikům. Má třetí dan z karate, píše AFP: bývalý právník, který se specializuje na mezinárodní právo, je jednou z postav nových v Konzervativní straně

Sajid Javid

Bývalý bankéř a syn pákistánského řidiče autobusu, Sajid Javid, je ve věku 49 let, vlivným vůdcem Konzervativní strany. V dubnu 2018 byl jmenován na čelo ministerstva vnitra, kde se mu podařilo prosadit svůj styl a získat respekt konzervativních poslanců.

Ti jsou vděční zejména za to, že se zabýval skandálem Windrush – týkající se zacházení s přistěhovalci karibského původu, kteří přijeli do Spojeného království po 2. světové válce. Tento bývalý euroskeptik, zastánce thatcherismu a volného trhu, vystupoval v době konání referenda proti brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bič na turisty. Sardinie kvůli krádežím na plážích nasadilo "strážce písku"

24.08.2019 16:59 Italské město Cabras na západě Sardinie, které je známé svou ohromnou bělostnou pláží, dnes k moři…

"Není tu místo pro nácky!" V Drážďanech se demonstruje proti rasismu

24.08.2019 16:45 V centru Drážďan se dnes brzy odpoledne k plánované protirasistické demonstraci za toleranci sešlo…

Napětí na summitu G7. Dorazil Boris Johnson, Tusk si do něj rýpl přes…

24.08.2019 16:28 Britský premiér Boris Johnson po příjezdu na summit skupiny zemí G7 zopakoval, že si nepřeje odchod…

Rumunská premiérka Dancilaová má vysoké ambice, chce být prezidentkou

24.08.2019 16:14 Rumunská vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) dnes na svém sjezdu potvrdila premiérku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama