Skandál kolem Stracheho prý prospívá Merkelové, video už prověřuje rakouské státní zastupitelství

Lídr kandidátky Svobodné strany Rakouska (FPÖ) do eurovoleb Harald Vilimsky tvrdí, že nynější skandál kolem šéfa strany Heinze-Christiana Stracheho prospívá německé kancléřce Angele Merkelové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi. Je podle něj třeba se ptát, kdo stojí za videem, na němž Strache domlouval s údajnou příbuznou ruského oligarchy podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Přidejte svůj názor

Heinz-Christian Strache
doporučujeme

"Nyní jsme uprostřed bouře, bezpochyby," řekl dnes Vilimsky podle rakouského listu Der Standard svým spolustraníkům.

Zároveň ale poznamenal, že příčina bouře je podivná je nutné se ptát, kdo za ní stojí. "To musela být práce profesionálů s informacemi od tajných služeb," je přesvědčen.

Také podotkl, že si nedokáže představit, že by dvojice členů FPÖ něco takového řekla, pokud by nebyla pod vlivem alkoholu. Strana podle něj před volbami do Evropského parlamentu musí zachovat klid.

Video se Strachem prověřuje rakouské státní zastupitelství

Video začalo podle listu Kurier prověřovat rakouské státní zastupitelství. Strache na záznamu, o němž v pátek informovala německá média, mluví mimo jiné o nelegálních finančních příspěvcích pro svou stranu. S údajnou příbuznou ruského oligarchy na něm také domlouvá podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

Na videu natočeném údajně v roce 2017 na Ibize vysvětluje Strache Rusce, že jeho strana od některých jednotlivců dostala podporu ve výši 500.000 eur až dvou milionů eur, která přitom nešla přímo do pokladny FPÖ, ale spřízněným organizacím. To by podle německého magazínu Spiegel bylo v rozporu s rakouskými zákony.

I proto video nyní prověřuje prokuratura, která si už vyžádala celý více než šestihodinový záznam.

Nahrávce byla podle médií nabízena novinářům v minulosti už několikrát. Rakouské noviny Falter tvrdí, že o záznamu vědí od loňského roku. List Süddeutsche Zeitung video podle členky své redakce nakonec získal na USB disku, který mu nejmenovaný zdroj před několika týdny předal v jednom opuštěném hotelu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Na dálnici v Chorvatsku shořel český autobus

18.08.2019 13:47 Aktualizováno Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus vezoucí 49 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama