V Miláně se sešli vůdci evropských krajně pravicových stran, nechybí ani Okamura

Na mítinku před volbami do Evropského parlamentu se dnes v Miláně sešli představitelé evropských nacionalistických a krajně pravicových stran. Na pozvání hostitele, šéfa italské Ligy Mattea Salviniho, přijela například vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová a předseda české strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

Přidejte svůj názor 179 komentářů

Tomio Okamura
doporučujeme

Salvini, který je italským vicepremiérem a ministrem vnitra, milánským setkáním končí svou kampaň před evropskými volbami. Je přesvědčený, že nově zformovaná aliance stran podobně zaměřených jako jeho Liga při hlasování 23. až 26. května získá velký počet mandátů v Evropském parlamentu a bude tak moci ovlivnit, jak bude Evropská unie řízena příštích pět let.

Na milánské setkání přijeli mimo jiné také zástupci Alternativy pro Německo, Strany Finů či Dánské lidové strany. Pozván byl i Salviniho velký spojenec rakouský vicekancléř a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Ten však nepřijel a dnes ve Vídni oznámil svůj odchod z obou funkcí kvůli skandálu kolem kompromitující videonahrávky, na které před rakouskými volbami v roce 2017 jedná o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

"Toto je historický okamžik," řekla podle agentury Reuters novinářům Le Penová ještě před zahájením mítinku. "Před pěti lety jsme byli izolovaní, ale dnes s našimi spojenci budeme konečně v pozici umožňující změnu této Evropy," dodala. Podle jejího přesvědčení nová aliance bude v příštím parlamentu Evropské unie třetí nejsilnější frakcí.

Nedávné průzkumy naznačují, že aliance nacionalistických a krajně pravicových stran bude ve skutečnosti až čtvrtá, ale Le Penová věří, že se ještě přidají další strany. Jednou z nich by mohlo být sdružení Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, které se sice nyní řadí k hlavnímu pravicovému proudu, ale jeho členství v Evropské lidové straně (EPP) je na vážkách.

Loading...
Vstupte do diskuze (179)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chlípník dopaden. Zveřejnil videa zpod sukní stovek žen a dívek

22.08.2019 11:17 Španělská policie zadržela v Madridu muže, který je podezřelý, že natáčel videozáběry nahlížející…

Nejhorší obavy se naplnily. Potápěči našli mrtvé tělo polského milionáře

22.08.2019 10:50 Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze…

V Barceloně útočí gangy teenagerů, okrádají turisty na ulici. Vydáno…

22.08.2019 10:28 Generální konzulát Spojených států v Barceloně ve středu upozornil americké občany, aby byli…

Strach z jaderné katastrofy roste. Německo nakoupí 190 milionů jódových…

22.08.2019 09:49 Německo si objednalo 190 milionů jódových tablet pro případ vážné jaderné nehody. Riziko spolková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama