Prezident Van der Bellen chce, aby se předčasné volby v Rakousku konaly v září

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se vyslovil pro to, aby se předčasné parlamentní volby v zemi konaly co nejdříve, a navrhl počátek září. Uvedl to dnes po schůzce s lidoveckým kancléřem Sebastianem Kurzem. Vládní koalice se rozpadla v sobotu poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž nyní už bývalý vicekancléř a šéf Rakouské strany svobodných (FPÖ) Heinz-Christian Strache jednal s údajnou neteří ruského oligarchy o politické podpoře výměnou za zajištění státních zakázek.

Přidejte svůj názor

Alexander Van der Bellen
doporučujeme

Podle Van der Bellena je důležité, aby voliči dostali šanci na nový start, který by obnovil jejich důvěru ve vládu, a to tak rychle, jako to jen pravidla stanovená v ústavě umožní. Kurz chce pokračovat v práci ve vládě až do předčasných voleb a v příštích dnech bude jednat s designovaným šéfem FPÖ Norbertem Hoferem a předsedy ostatních stran. Strache v sobotu kvůli skandálu opustil i vedení své protiimigrační strany.

Agentura APA připomíná, že i po dnešní schůzce prezidenta s kancléřem ale není jasné, zda ve vládě zůstanou ministři za FPÖ, ani kdo ve funkci vicekancléře nahradí Stracheho.

Během jednání zachyceného na tajně pořízené videonahrávce se hovořilo o tom, že žena vydávající se za neteř ruského oligarchy by mohla koupit podíl v bulvárním listu Kronen Zeitung, nejčtenějším rakouském deníku, a jeho prostřednictvím podporovat Stracheho protiimigrační stranu. Za odměnu by v okamžiku, kdy se FPÖ dostane k moci, získala v Rakousku veřejné zakázky ve stavebnictví. Schůzka se konala na španělském ostrově Ibiza předloni v červenci, několik měsíců před parlamentními volbami v Rakousku. Po nich FPÖ vstoupila do vládní koalice s lidovci Sebastiana Kurze.

Kancléř dnes řekl, že je třeba prošetřit všechna podezření, která se po zveřejnění videa z Ibizy objevila, a to včetně případné trestněprávní odpovědnosti. Kurz se chce také dozvědět, kdo si nahrávku nechal pořídit.

V médiích se mluví o tom, že tuto léčku na Stracheho nastražil německý komik Jan Böhmermann, který je v Německu podobnými kousky proslulý.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zakáže vývoz ručních zbraní mimo EU a NATO, výjimku dostanou jen…

24.06.2019 19:43 Po několika měsících sporů se německá ministerstva shodla na zpřísnění podmínek pro vývoz zbraní,…

Írán odmítá propustit britskou "špiónku". Vydírat se nenecháme, vzkázal do…

24.06.2019 19:28 Írán dnes znovu odmítl opakovanou výzvu Británie k propuštění humanitární pracovnice, 41leté Britky…

Políček Polsku. Snížit důchodový věk soudců je protiprávní, rozhodl soud EU

24.06.2019 19:12 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dospěl k závěru, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro…

Tusk v koncích? Jednání o novém vedení EU krachla, v Německu se rodí další…

24.06.2019 18:49 Žádný zjevný průlom nepřineslo dnešní jednání předsedy Evropské rady Donalda Tuska se zástupci čtyř…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama