Rakousko kvůli Stracheho nahrávce a vládní krizi čekají předčasné volby

Rakousko čekají další předčasné parlamentní volby, nejspíše počátkem září. Po dnešní schůzce s lidoveckým kancléřem Sebastianem Kurzem věnované politické krizi v zemi to sdělil prezident Alexander Van der Bellen. Problémy způsobila videonahrávka kompromitující nyní už bývalého vicekancléře a šéfa Rakouské strany svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, kvůli níž Kurz v sobotu ukončil vládní koalici s FPÖ.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vlajka Rakouska
doporučujeme

Strache už před tím oznámil, že kvůli uvedenému záznamu, zveřejněnému v pátek německými médii, odstupuje z politických funkcí. Na videu je vidět, jak předák svobodných před rovněž předčasnými parlamentními volbami v roce 2017 jedná s údajnou neteří ruského oligarchy o politické podpoře pro svou stranu výměnou za zajištění státních zakázek.

Kurz v sobotu večer prohlásil, že po zhlédnutí této nahrávky "musí zcela upřímně říct, co je moc, to je moc" a oznámil, že koaliční smlouvu své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ vypověděl. Zároveň prezidentovi navrhl vypsání předčasných voleb, což šéf státu následně podpořil.

Po jednání s předsedou vlády o dalších krocích Van der Bellen sdělil, že je pro to, aby se nové volby v zemi konaly co nejdříve, přičemž navrhl počátek září. O přesném termínu se bude teprve jednat, podle agentury APA by Rakušané mohli jít hlasovat nejdříve 8. září.

Nejasný je další osud kabinetu pod Kurzovým vedením. Kancléř dal najevo, že by rád se svou vládou dovedl zemi k volbám, není však jasné, zda v ní zůstanou ministři za FPÖ, ani kdo ve funkci vicekancléře nahradí Stracheho.

Se zástupci svobodných to ale nebude mít snadné, jak už naznačil jejich ministr vnitra Herbert Kickl, který podle agentury APA vyhlásil lidovcům válku. Na facebooku mimo jiné obvinil Kurze, že mu vůbec nejde o Rakousko, nýbrž "jen o moc".

Opoziční sociální demokraté (SPÖ) požadují, aby resorty vedené doposud svobodnými po přechodné období řídili nezávislí odborníci.

Kancléř dnes také řekl, že je třeba prošetřit všechna podezření, která se po zveřejnění videa z Ibizy objevila, a to včetně případné trestněprávní odpovědnosti. Kurz se chce také dozvědět, kdo si nahrávku nechal pořídit.

Pro Kurze je skandál s vládní krizí o to nepříjemnější, že propukl těsně před volbami do Evropského parlamentu. Za svou dosavadní koalici s protiimigrační FPÖ si například vyslechl kritiku od Franse Timmermanse. Hlavní kandidát evropských sociálních demokratů na funkci předsedy Evropské komise kancléři vyčetl, že "celou dobu flirtoval s krajní pravicí", před čímž ho "měsíce" varoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmarda se dočkal. Zeman se s kandidátem na ministra kultury setkal na…

25.06.2019 19:40 Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setkal s kandidátem na ministra kultury Michalem Šmardou …

Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z…

25.06.2019 18:51 Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již…

Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje…

25.06.2019 18:38 Aktualizováno Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem,…

Dárek pro voliče. Právo a spravedlnost chystá pro Poláky velké daňové úlevy

25.06.2019 18:20 Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama