Ošklivá vizitka Česka: Ve Francii si všímají lidí naštvaných kvůli Babišovi

Už i ve Francii se zabývají tím, kolik řepky se pěstuje v České republice. Novináři si vzali na paškál premiéra Andreje Babiše a Agrofert, jehož firmy se pěstováním i zpracováním žluté plodiny zabývají.

Přidejte svůj názor 97 komentářů

řepka olejka
doporučujeme

Francouzská zpravodajská agentura Agence France-Presse (AFP) se pozastavuje nad tím, jak se Češi zlobí na premiéra Andreje Babiče kvůli lánům jasně žluté řepky. Lidé říkají, že smrdí, je ošklivě žlutá a vypadá invazivně. Ale nemůžeme z toho vinit rostlinu,“ cituje AFP přírodovědce Jakuba Hrušku z Akademie věd ČR.

Ten také poukázal na to, že pěstováním řepky je ničena krajina, voda, půda i biologická rozmanitost – a to především kvůli škodlivým účinkům používání příliš velkého množství hnojiv a herbicidů.

„Pole s řepkou zabírají 16% orné půdy v České republice, díky čemuž je na vrcholu žebříčků největších pěstitelů Evropské unie,“ píše AFP, jejíž zprávu převzala i velká francouzská média jako France 24. Připomíná také, že je top právě Agrofert, který se věnuje celému procesu zpracování řepky.

„Společnosti Agrofertu pěstují řepku, produkují hnojiva a pesticidy, prodávají zemědělskou techniku a zpracovávají řepku na methylester mastných kyselin (FAME), nebo bionaftu, která se přidává do motorové nafty podle českého zákona inspirovaného směrnicí EU o biopalivech,“ vysvětluje agentura.

„Obchod s hnojivy a herbicidy kvete a Agrofert je velmi tvrdý a schopný hráč,“ varuje Hruška. AFP také dodává, že jde o dobrý byznys, protože čeští zemědělci vydělávají na řepce zhruba dvakrát víc než třeba na pšenici. „Je tu  pro řepku dobrý trh, protože má daňovou úlevu v rámci výroby biopaliv," vysvětluje Hruška.

AFP sice uvádí, že Babiš převedl Agrofert do svěřeneckých fondů, aby se vyhnul střetu zájmů, jedním dechem ale dodává, že Evropská unie nedávno vyjádřila pochybnosti nad tímto krokem a začala se Babišem a jeho možným střetem zájmů zabývat.

Loading...
Vstupte do diskuze (97)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v britské vládě? Johnson porušil povolební tradici, vyčká do pondělí

13.12.2019 17:54 Aktualizováno Úřad staronového britského premiéra Borise Johnsona sdělil, že předseda vlády neprovede změny v…

Konference OSN o klimatu po dvou týdnech nemá žádný výsledek

13.12.2019 17:53 Navzdory tomu, že dnes má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25),…

Nová populistická strana v Rakousku? Strache by mohl slavit politický…

13.12.2019 16:28 Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache už není členem protiimigrační Svobodné strany…

Co bude po brexitu? Summit EU řešil vztahy s Británií. Zde jsou závěry

13.12.2019 15:44 Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama