EU se nachází v bouři: Macron rychle zahořel k Merkelové, ale byl velmi brzy zchlazen

Rozdíly tu jsou. Ačkoliv německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron několikrát dali najevo, v čem se liší, budou to právě oni dva, kteří po evropských volbách tento víkend budou muset najít kompromisy, který by stabilizoval Evropskou unii, píše ve svém editorialu francouzský liberálně-levicový večerník Le Monde.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron
doporučujeme

Emmanuel rychle k Angele zahořel, ale byl velmi brzy zchlazen

Stejně jako u Donalda Trumpa, amerického prezidenta, „zahořel" Emmanuel Macron na počátku svého funkčního období, ve vztahu s Angelou Merkelovou. A stejně jako u amerického prezidenta, i v případě kancléřky realita „zchladila" jeho nadšení, píše francouzský večerník. Německá kancléřkaho přitom před dvěma lety varovala, v době, kdy ještě obdivován „Kouzlo trvá pouze tehdy, jsou-li výsledky."

„Bylo by sice nespravedlivé říkat, že výsledky chybí, ale kouzlo je očividně vyhaslé. Jelikož francouzský prezident na své tiskové konferenci, dne 25. dubna, uvedl otevřeně, jaké jsou rozdíly mezi ním a kancléřkou, oba vůdci si o stavu svých vztahů odpovídají přes média," píše Le Monde.

Kancléřka Merkelová o nich naposledy mluvila ve středu 15. května v rozhovoru s německým deníkem Süddeutsche Zeitung. Mluvila nejen o „rozdílech v mentalitě", ale i o „živosti jejich a živosti jejich diskusí". Prezident Macron reagoval vzápětí tím, že on sám upřednostňuje „plodnou konfrontaci" oproti „konfrontací sterilní", upozorňujme večerník.

Že existují rozdíly v mentalitě mezi Francouzi a Němci, to není jistě žádnou novinkou, stejně jako existují rozdíly mezi jejich představiteli, což ostatně zdůrazňuje i Merkelová, která má za svůj mandát co do činění - již se čtvrtým francouzského prezidentem, píše Le Monde. „Je zřejmé, že zájmy obou zemí, stejně jako jejich vůdců, se liší: tyto neshody v současnosti zahrnují stupeň integrace eurozóny, politiku vývozu zbraní i způsob jmenování předsedy Evropské komise," upřesňuje večerník.

Prezident Macron i kancléřka Merkelová se také starají o to, aby připomněli , na čem se shodují: „Jsme z velké části na stejné vlnové délce," říká kancléřka, a to v hlavních cílech: klimatu, obrany, Evropy, Afriky a transatlantické politiky.

Upřímnost vztahů mezi Macronem a Merkelovou: Zklamání a podráždění

Novinkou, připomíná Le Monde, je upřímnost, s níž oba vůdci komentují svůj vztah. Tato poctivost je z valné části z Macronovy poznamenána zklamáním, u Merkelové zase podrážděním. Macron musel připustit, že bylo „špatné sázet od začátku, ve své ambici znovu nastartovat Evropu, na partnerství s Berlínem", a to ve chvíli, kdy Merkelová „uvízla v jednáních o vládní koalici". To, že Německo nebylo připraveni, uznává ostatně i Merkelová a „mnozí političtí a ekonomičtí lídři ve své zemi ji za obviňují".

„Kancléřka se svou dlouholetou zkušeností a vahou své ekonomiky, těžko snáší, aby dostávala lekce od mladého šéfa státu, který čelí vážné sociální krizi. Vyhlídky na brexit a blízkost voleb do Evropského parlamentu, kde jejich strany nehrají ve stejném poli, ještě zhoršují napětí," míní editorial listu.

„Je však nepochybné zdravé," míní večerník, „aby se v tak úzkém vztahu jasnozřivě identifikovaly spíše body tření, než aby se předstíralo, že neexistují." Hlavním bodem je ovšem způsob, jak s nimi nakládat. „Toto je ten slavný kompromis, který musí Berlín a Paříž neustále hledat," zdůrazňuje.

„Je obzvláště obtížné najít u prezidenta, který by chtěl změnit všechno a kancléřky, která nechce měnit nic. Evropská unii se ale nachází v bouři. „Je to obrovská odpovědnost a je především na paní Merkelové a pana Macronovi. Na nich jediných, aby se na konci května vrátili k společnému dílu," uzavírá francouzský večerník.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama