Pád vlády před volbami? Noviny naznačily, co se stane v Rakousku

Rakouskou vládní krizí kvůli aféře již bývalého vůdce protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho se dnes obsáhle zabývá evropský tisk. Řada médií se přitom zamýšlí nad tím, zda byl skandál záměrně načasován těsně před volbami do Evropského parlamentu a nakolik může ovlivnit šance na úspěch evropské krajní pravice, která si od voleb slibuje posílení svých pozic.

Přidejte svůj názor

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

"Vše ukazuje na to, že zveřejnění případu právě v této chvíli mělo jen nepřímo za cíl způsobit krizi vůdci FPÖ," napsal polský deník Rzeczpospolita. Ve skutečnosti je podle listu aféra namířená proti ctižádostivému kancléři Sebastianu Kurzovi. "Odhalení skandálu dvěma významnými německými levicově zaměřenými médii je také součástí politických bojů, které se dnes v Evropě odehrávají," poznamenal deník.

Nizozemský De Volkskrant míní, že Kurz chtěl spoluprací s FPÖ získat pro svou Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) voliče podporující populisty. To do určité míry fungovalo, ale průzkumy před evropskými volbami ukázaly, že lidovci mají před svobodnými jen šesti až sedmiprocentní náskok. A tak Stracheho skandál "Kurze nyní přinutil tento experiment ukončit".

Podle listu Neue Zürcher Zeitung Kurzův "spektakulární projekt" se svobodnými selhal, a to s "dopadem za hranicemi Rakouska". "Neboť pokud bylo záměrem video (kompromitující Stracheho) natočené už před dvěma lety zveřejnit pouhý týden před volbami do EP, aby se upozornilo na účast pravicových populistických sil na moci, pak se tato kalkulace podařila."

Deník The Times poznamenal, že voliči, kteří jsou rozhodnutí hlasovat pro krajní pravici, mohou Stracheho aféru odmítnout jako zinscenovanou hru. "Ale pro nerozhodnuté voliče jsou špatná pověst zrady a korupce a vyhlídka mezinárodní izolace odstrašující."

Pro francouzský levicový deník L'Humanité je pád Stracheho v Rakousku "včasným připomenutím toho, že čestnost a krajní pravice nejdou ruku v ruce. Že ti, kteří se podílejí na podpoře takovýchto xenofobních osob, jsou jasní žháři. A také že vzestup nacionalistických populistů v Evropě není nevyhnutelný."

"Vládní krize v Rakousku by měla mít důsledky v celé Evropě," je přesvědčen švédský list Aftonbladet. Skandál podle něj "zcela jasně ukazuje, s jakými silami si Kurz zahrával a také to, že je nedokázal zkrotit". "Evropští středopravicoví politici, kteří si pohrávají s myšlenkou napodobit Kurze, by si měli uvědomit, že FPÖ není jedinou stranou na pravicovém kraji, kterým se zamlouvá autoritářský stát (ruského prezidenta Vladimira) Putina," upozorňuje list.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sankce proti Rusku pokračují, rozhodl summit

20.06.2019 21:47 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes na bruselském summitu jednomyslně shodli na…

Kdo povede EU? Nejdřív se musí lídři srovnat s problémem uhlíkové…

20.06.2019 21:06 Aktualizováno Začátek diskuse o přeobsazení vrcholných funkcí v EU dnes večer na summitu unie v Bruselu zdržuje…

O post britského premiéra si to rozdá s Johnsonem Jeremy Hunt

20.06.2019 20:37 Aktualizováno Příštím lídrem britské Konzervativní strany a tedy i premiérem bude bývalý ministr zahraničí Boris…

Policie v Polsku mučila podezřelého, stěžuje si ombudsman

20.06.2019 18:36 Úřad polského ombudsmana dnes v rámci prevence mučení kritizoval policii za způsob, jakým zacházela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama