Polský premiér odmítá tvrzení, že se obohatil na restitucích

Polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho manželka dnes pohrozili, že podají žalobu na opoziční list Gazeta Wyborcza za článek, podle kterého se předseda vlády obohatil na církevních restitucích. Článek je podle nich nepravdivý a obsahuje nepřesnosti. Tiskový odbor vlády obvinil deník z manipulace, opozice však od premiéra požaduje vysvětlení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Deník tvrdí, že Morawiecki ještě jako bankéř v roce 2002 pod cenou a zřejmě díky známostem odkoupil od církve ve Vratislavi pozemky, vydané původně církvi jako odškodnění za komunisty zabavený majetek. Hodnota pozemků se kvůli chystaným investicím zmnohonásobila.

Ačkoliv znalec ocenil 15 hektarů na čtyři miliony zlotých, Morawiecki je od prelátů koupil za 700.000 a nyní je může státu prodat za 70 milionů zlotých (asi 420 milionů Kč), protože se přes ně stát chystá postavit dálnici, tvrdí deník. Premiér navíc parcely převedl na manželku Iwonu, a tak pozemky ani neuvedl v majetkovém přiznání.

Opozice vyzvala premiéra, aby záležitost veřejně vysvětlil. "Máme zvláštní kastu lidí, kteří hodně napovídají o poctivosti a mají plná ústa hesel, ale v praxi vidíme, jak to vypadá ve skutečnosti," řekl opoziční poslanec Marcin Kierwiński.

Advokát Morawieckých v reakci prohlásil, že premiér a jeho žena se budou domáhat od deníku omluvy za zveřejnění nepravdivých či nepřesných informací. Mylný je podle advokáta především údaj o současné hodnotě parcely.

Další žalobu na deník, a to za pomluvu, chystá premiérova manželka. Současně uvedla, že v případě stavby dálnice pozemek zpětně prodá Vratislavi za kupní cenu zvýšenou o inflaci, přičemž celý výtěžek věnuje na dobročinné účely.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že článek je záhodno ověřit. Domnívá se ale, že pak bude jasné, že jde o falešnou zprávu.

Deník mezitím přišel s další podezřelou souvislostí: kněz, který svého času Morawieckému pozemky prodal, byl loni povýšen na generála, přestože jako vojenský kaplan byl už penzionován.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr muslimů ve Srebrenici. Nizozemí nese část viny, potvrdil soud

19.07.2019 12:09 Nizozemský nejvyšší soud dnes podpořil rozsudek soudů nižší instance, podle něhož nizozemský stát…

Atentátník ze Stockholmu si stěžuje: Ve vězení dostávám podřadné jídlo a…

19.07.2019 11:28 Terorista Rakhmat Akilov,, který spáchal v roce 2017 teroristický útok ve Stockholmu, při kterém…

Auto se vřítilo do davu v Británii. Z videa běhá mráz po zádech

19.07.2019 11:11 Sedmnáct lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při srážce dvou vozů na pravidelném setkání…

Říšský sněm se opevňuje, před budovou bude bezpečnostní příkop s plotem

19.07.2019 09:12 Před historickou budovou Říšského sněmu v Berlíně vznikne deset metrů široký a 2,50 metru hluboký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama