Polský premiér odmítá tvrzení, že se obohatil na restitucích

Polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho manželka dnes pohrozili, že podají žalobu na opoziční list Gazeta Wyborcza za článek, podle kterého se předseda vlády obohatil na církevních restitucích. Článek je podle nich nepravdivý a obsahuje nepřesnosti. Tiskový odbor vlády obvinil deník z manipulace, opozice však od premiéra požaduje vysvětlení.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Deník tvrdí, že Morawiecki ještě jako bankéř v roce 2002 pod cenou a zřejmě díky známostem odkoupil od církve ve Vratislavi pozemky, vydané původně církvi jako odškodnění za komunisty zabavený majetek. Hodnota pozemků se kvůli chystaným investicím zmnohonásobila.

Ačkoliv znalec ocenil 15 hektarů na čtyři miliony zlotých, Morawiecki je od prelátů koupil za 700.000 a nyní je může státu prodat za 70 milionů zlotých (asi 420 milionů Kč), protože se přes ně stát chystá postavit dálnici, tvrdí deník. Premiér navíc parcely převedl na manželku Iwonu, a tak pozemky ani neuvedl v majetkovém přiznání.

Opozice vyzvala premiéra, aby záležitost veřejně vysvětlil. "Máme zvláštní kastu lidí, kteří hodně napovídají o poctivosti a mají plná ústa hesel, ale v praxi vidíme, jak to vypadá ve skutečnosti," řekl opoziční poslanec Marcin Kierwiński.

Advokát Morawieckých v reakci prohlásil, že premiér a jeho žena se budou domáhat od deníku omluvy za zveřejnění nepravdivých či nepřesných informací. Mylný je podle advokáta především údaj o současné hodnotě parcely.

Další žalobu na deník, a to za pomluvu, chystá premiérova manželka. Současně uvedla, že v případě stavby dálnice pozemek zpětně prodá Vratislavi za kupní cenu zvýšenou o inflaci, přičemž celý výtěžek věnuje na dobročinné účely.

Šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński tvrdí, že článek je záhodno ověřit. Domnívá se ale, že pak bude jasné, že jde o falešnou zprávu.

Deník mezitím přišel s další podezřelou souvislostí: kněz, který svého času Morawieckému pozemky prodal, byl loni povýšen na generála, přestože jako vojenský kaplan byl už penzionován.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama